Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

Nie miał pozwolenia, a wyciął

2014-08-25, Poniedziałek

Wycięcie drzewa w zależności od jego gatunku i wieku wiąże się z uzyskaniem odpowiedniego pozwolenia wydawanego przez władze miasta. Zdarzają się jednak osoby, które nie zważając na brak takiej zgody usuwają zdrowe i piękne drzewa.
Zachowanie tego typu zazwyczaj nie umyka uwadze sąsiadów i służb utrzymania zieleni, które niezwłocznie informują o zaistniałym fakcie straż miejską lub bezpośrednio Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice. Przekonał się o tym mieszkaniec jednej z katowickich dzielnic, który usunął modrzewia o obwodzie pnia około 80 cm. Drzewo było zdrowe i nie zagrażało w żaden sposób bezpieczeństwu. Za wycinkę bez zezwolenia zgodnie z ustawą o ochronie przyrody grozi kara nawet do kilkuset tysięcy złotych w zależności od gatunku oraz wieku drzewa. Dokument taki nie jest potrzebny tylko w przypadku, gdy drzewo lub krzew jest owocowy lub ma mniej niż 10 lat.
Pamiętajmy, że samowolna wycinka drzew nawet na własnej posesji jest wbrew obowiązującemu prawu. Aby uzyskać zgodę na usunięcie drzewa, które np. jest mocno pochylone czy uszkadza infrastrukturę, należy złożyć wniosek do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice. Dopiero po otrzymaniu stosownego pozwolenia można rozpocząć prace ogrodnicze.

lista aktualności

2023 © Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry