Dla mieszkańców
Palenie na przystanku
Przypominamy, że po raz kolejny zostały zaostrzone przepisy dotyczące palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych.
Dotychczasowe regulacje prawne określające miejsca bezwzględnego zakazu palenia tytoniu, wynikające z Uchwały XLV/939/09 Rady Miasta Katowice z dnia 31 sierpnia 2009 r. przestały obowiązywać z chwilą znowelizowania w dniu 9 listopada 2010 roku Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Ustawa ta w artykule 5.1. wylicza miejsca, w których obowiązuje absolutny zakaz palenia:
„ Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, z zastrzeżeniem art. 5a:
- na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
- na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
- na terenie uczelni,
- w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
- w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
- w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
- w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
- na przystankach komunikacji publicznej,
- w pomieszczeniach obiektów sportowych,
- w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
- w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.”
Funkcjonariusze Straży Miejskiej będą egzekwować prawo osób niepalących do pozostawania w strefach bez dymu, a osoby palące nie stosujące się do przyjętych wymagań muszą liczyć się z konsekwencjami przewidzianymi w kodeksie wykroczeń. Należy również wspomnieć, że obowiązująca ustawa w trosce o dzieci i młodzież nakłada na sprzedawców tytoniu i wyrobów tytoniowych obowiązek umieszczenia w miejscu ich sprzedaży widocznej i czytelnej informacji o treści: "Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18".
Wszelkie zauważone nieprawidłowości w tym zakresie należy zgłaszać do Straży Miejskiej w Katowicach pod bezpłatny, całodobowy numer alarmowy 986.