Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Dla mieszkańców / Często zadawane pytania

Często zadawane pytania

W jakich przypadkach można odholować pojazd lub założyć blokadę

2018-01-15, Poniedziałek

Jeżeli zaparkujemy samochód w miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu albo pozostawimy pojazd nieoznakowany kartą parkingową w miejscu przeznaczonym dla auta osoby niepełnosprawnej nasz samochód może zostać odholowany. Wynika to z art. 130a ust. 8 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 1997 nr 98 poz. 602).

Co należy zrobić gdy pojazd został odholowany?


Po pierwsze:

Należy zadzwonić pod numer 986 (Straż Miejska) bądź 997 (Policja) i upewnić się, czy samochód na pewno został odholowany (wyklucza to inne sytuacje typu kradzież). W czasie rozmowy telefonicznej z dyżurnym uzyskamy adres parkingu strzeżonego, na którym stoi odholowany samochód oraz poznamy procedurę i warunki odebrania pojazdu.

       Po drugie:

Jeżeli podmiotem, który wydał decyzję o odholowaniu była Straż Miejska wKatowicach, udajemy się do siedziby Straży Miejskiej w Katowicach przy ulicy Zelaznej 18. Tam okazujemy prawo jazdy, dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny. Jeżeli nie jesteśmy właścicielem odholowanego pojazdu, musimy posiadać upoważnienie do używania pojazdu wystawione przez jego właściciela lub też zgłosić się po odbiór pojazdu razem z jego właścicielem. Na podstawie okazanych dokumentów zostanie nam wydane zezwolenie na odbiór pojazdu z parkingu strzeżonego.

Po trzecie:

Udajemy się na wskazany parking strzeżony. Po uiszczeniu opłat za holowanie oraz parkowanie możemy odebrać auto.


BLOKADA NA KOLE

Jeżeli zaparkujemy w miejscu, w którym jest to zabronione w sposób nieutrudniający ruch lub niezagrażający bezpieczeństwu, musimy być świadomi, że na koło pojazdu może zostać założona blokada. Wynika to z art. 130a Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 1997 nr 98 poz. 602).

Co należy zrobić gdy pojazd został unieruchomiony za pomocą urządzenia blokującego koło?

Po pierwsze:

Strażnik, który unieruchomił pojazd pozostawia za szybą pojazdu notatkę zawierającą informację odnośnie popełnionego wykroczenia wraz z numerami telefonów, pod które należy zadzwonić celem zakończenia interwencji

Po drugie:

W czasie rozmowy telefonicznej podajemy dokładną lokalizację unieruchomionego pojazdu oraz jego markę. Na miejsce zdarzenia wysyłany jest patrol interwencyjny, który dokonuje zdjęcia blokady.

Po trzecie:

Za samo zdjęcie blokady nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty.

Interwencja wobec kierującego, na którego samochód założono blokadę, może zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym lub skierowaniem sprawy do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy.

lista aktualności

2024 © Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry