Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Nie dokarmiaj dzików- szkodzisz, nie pomagasz!

2013-03-22, Piątek

W związku z kolejnymi sygnałami od mieszkańców dotyczących wędrujących po ulicach
i osiedlach naszego miasta dzików zwracamy się z prośbą, aby nie dokarmiać zwierząt leśnych.  To głównie dokarmianie dzików przez mieszkańców doprowadziło do sytuacji, że zwierzęta te zamiast poszukiwać pożywienia w swoim naturalnym środowisku coraz częściej pojawiają się na terenach zamieszkałych przez ludzi, niszcząc ogródki, trawniki, a także, co w tym przypadku najważniejsze, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. 
Dziki zachęcane dostarczanym przez ludzi pożywieniem coraz śmielej wędrują na tereny miejskie. Zwierzęta te szczególnie upodobały sobie południowe dzielnice Katowic, gdzie niejednokrotnie podchodzą bardzo blisko domów. Dlatego też pod żadnym pozorem na terenach zamieszkałych i w ich pobliżu nie powinno dokarmiać się tych zwierząt, gdyż w ten sposób działamy na ich szkodę. Przede wszystkim takie życzliwe dokarmianie powoduje zmianę naturalnego zachowania dzika, który zamiast zdobywać pożywienie w lesie jest przyzwyczajany do jego łatwiejszego zdobywania. Dziki to zwierzęta, które są bardzo inteligentne- raz nauczone, nie boją się w ogóle ludzi i przyprowadzają potem w to miejsce swoje młode. Problem stanowią także resztki jedzenia, które są wyrzucane obok kontenerów. Dziki, jak większość zwierząt mają silnie rozwinięty zmysł węchu. Zapachy odpadów wabią je i stanowią łatwe do zbycia pożywienie.  Aby temu zapobiec należy pamiętać, aby szczelnie wiązać śmieci w workach oraz każdorazowo zamykać pojemniki na odpady. Niedopuszczalne jest także wyrzucanie odpadów żywnościowych na obrzeżach lasów i łąkach.
W razie spotkania dzika trzeba zachować spokój, nie straszyć ani nie płoszyć, bo atakowany może odpowiedzieć agresją. Najlepiej oddalić się nie zwracając na zwierzę uwagi. Mimo, iż przyzwyczailiśmy się do ich obecności w mieście, cały czas trzeba mieć na uwadze, że są to zwierzęta dzikie i nie przewidywalne w swoich reakcjach.

Informacje o pojawiających się dzikach na ulicach i posesjach w naszym mieście można zgłaszać do Straży Miejskiej w Katowicach, pod bezpłatny, całodobowy numer 986.

lista aktualności

2020 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry