Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

Rezolutna 12-latka wezwała pomoc

2014-04-29, Wtorek

Coraz więcej dzieci wie jak zachować się w sytuacjach kryzysowych. Przykładem jest
12-letnia Julia, która zadzwoniła pod numer alarmowy katowickiej Straży Miejskiej z prośbą
o pomoc.Strażnicy zareagowali błyskawicznie i dzięki temu udało się ująć mężczyznę, który stwarzał zagrożenie dla dzieci.
Wczoraj kilka minut po godzinie 16 dyżurny straży miejskiej odebrał nietypowy telefon. Zdenerwowana 12-latka prosiła funkcjonariuszy o pomoc. Jak wynikało z jej relacji na ul. Poniatowskiego stanął przed nią mężczyzna, który w pewnym momencie obnażył się i zaczął masturbować się na jej oczach. Wystraszona dziewczynka wbiegła do pobliskiego sklepu. Gdy zauważyła, że starszy pan odszedł, weszła do pobliskiej klatki schodowej, gdzie mieszkała jej koleżanka. Niestety, kiedy spojrzała przez okno okazało się, że mężczyzna stał pod klatką i nie zważając na przechodniów w dalszym ciągu odsłaniał intymne części ciała. Wtedy dziewczynka postanowiła zadzwonić po pomoc do straży miejskiej. Dyżurny z uwagą wysłuchał jej relacji. Podczas rozmowy starał się uzyskać jak najwięcej informacji o zaistniałej sytuacji. Kiedy 12-latka podała rysopis sprawcy na  miejsce niezwłocznie przybył patrol. Po krótkich poszukiwaniach mundurowi zauważyli mężczyznę odpowiadającego rysopisowi. 73-letni mieszkaniec Katowic, który masturbował się na oczach dziewczynki został przekazany funkcjonariuszom I Komisariatu Policji w Katowicach, którzy poprowadzą dalsze czynności w tej sprawie. Mężczyźnie może grozić kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
Bardzo dojrzałe zachowanie dziecka, które wiedziało jak zareagować zasługuje na wyjątkową pochwałę. Dziewczynka mimo tego, że była zdenerwowana dzielnie przekazała wszystkie informacje dyżurnemu. Wiedziała też jak i gdzie zadzwonić.  
Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci warto już od najmłodszych lat uświadamiać je, że znając numery alarmowe są wstanie pomóc w wielu sytuacjach. Dzięki temu są większe szanse na szybszą interwencje służb. W tym obszarze aktywni są także katowiccy strażnicy miejscy, którzy prowadzą szereg działań profilaktyczno-edukacyjnych w przedszkolach i szkołach. Podczas zajęć uczą dzieci m.in. podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz informują o odpowiedzialności prawnej nieletnich. Wiele czasu poświęcają również na przyswojenie przez dzieci numerów telefonów alarmowych oraz na kształtowanie umiejętności właściwego reagowania w sytuacjach trudnych.

lista aktualności

2023 © Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry