Znieważenie funkcjonariuszy Straży Miejskiej

Interwencja miała miejsce w Katowicach na placu Chrobrego (jeszcze przed wprowadzeniem w Katowicach systemu stref płatnego parkowania). Do patrolu Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie o mężczyźnie chodzącym po okolicznych parkingach, który miał natarczywie wyłudzać pieniądze za parkowanie pojazdów i być przy tym wulgarnym.
Na miejscu, patrol potwierdził zaistniałą sytuację. Mężczyzna nie robiąc sobie nic z obecności strażników dalej kontynuował nielegalny proceder. Pan stwierdził, że to jego teren i strażnicy powinni się zająć swoimi sprawami i dać mu spokojnie zarabiać. Jednocześnie przyznając się do popełnionego wykroczenia.
Strażnicy przy próbie wylegitymowania mężczyzny usłyszeli pod swoim adresem szereg słów wulgarnych i obraźliwych. Niejako przy okazji, człowiek ten na oczach funkcjonariuszy przeliczał „zarobione” na parkingach pieniądze, potwierdzając tym samym swój nielegalny proceder.
Mężczyzna został poinformowany, iż popełnia on wykroczenie z art. 58 § 1 Kw (żebractwo w miejscu publicznym), art. 141 Kw (używanie w miejscu publicznym słów nieprzyzwoitych) oraz art. 51 § 1 Kw (zakłócanie spokoju lub wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym). Niestety działania strażników miejskich, wywołały u tej osoby znaczący wzrost agresji przejawiający się jeszcze większą ilością wulgarnych epitetów.
W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 226 § 1 Kodeksu Karnego informacja o zastałej sytuacji została przekazana odpowiednim służbom. Wobec Pana został skierowany wniosek o ukaranie do sądu.
Art. 226 K.K. §1 Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Sąd uznał oskarżonego winnym. Skazał sprawcę na karę sześciu miesięcy ograniczenia wolności polegającą na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze dwudziestu godzin w stosunku miesięcznym. Ponadto oskarżony został zobowiązany do wypłaty tytułem zadośćuczynienia kwoty 100 zł dla każdego z poszkodowanych funkcjonariuszy.
Apelujemy o zachowanie szacunku dla innych ludzi, niezależnie od prezentowanych przez nich poglądów, dbamy o to, aby każdy mieszkaniec Katowic oraz osoby przebywające na naszym terenie czuły się bezpieczne i mogły w pełni korzystać ze swobód obywatelskich, bez strachu i obawy przed doznaniem agresji oraz dyskryminacji. Nikt nie zasługuje na to, aby stać się obiektem ataku słownego czy innego przejawu agresji lub nietolerancji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, wyznanie, światopogląd bądź orientację seksualną. Wszyscy jesteśmy równi i w równym stopniu zasługujemy na szacunek.