Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

Wyzwanie parkowanie w liczbach w 2021 roku

2022-01-28, Piątek
 

Jak okazuje się wciąż wielu kierowców ignoruje przepisy dotyczące  parkowania i postoju w mieście, inni zaś łamią przepisy z premedytacją, utrudniając życie pozostałym uczestnikom ruchu oraz pieszym. Nadal będziemy dyscyplinować niepokornych kierowców do skutku. Od początku akcji strażnicy przeprowadzili łącznie 16433 interwencje związane z nieprawidłowościami w ruchu drogowym i parkowaniem na zieleńcach  – miszczowie parkowania zapłacili dotychczas prawie 530 tysięcy złotych

Trawnik to nie parking
Wielu kierowców wciąż zapomina, że tereny zielone nie są odpowiednim miejscem do zostawiania samochodu. Co zyskujemy? Zniszczone rośliny, koleiny i błoto. Takim zrachowaniom mówimy stanowcze nie!  1584 interwencje podjęte przez municypalnych -  wobec kierowców parkujących na trawnikach, nałożono 687 mandatów, w 229 przypadkach zastosowano środki oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, 4 sprawy zostały skierowane do sądu. Pozostałe sprawy są nadal w prowadzeniu.

Parkowanie na zakazach, chodnikach, ścieżkach rowerowych, na przejąciach dla pieszych czy nawet przystankach komunikacji miejskiej - to kolejna kategoria dyscyplinowania kierujących.

Kierowcy parkują samochody na chodnikach, nie zostawiając odpowiednio dużo miejsca dla przechodniów, a przecież chodniki służą głównie do ruchu pieszego. Pamiętajmy, że jeśli na chodniku nie ma zakazu parkowania, to należy pozostawić co najmniej 1,5 metra szerokości dla pieszych. Nierzadko pozostawione auta blokują ścieżki rowerowe, przejścia, zatoczki autobusowe czy wysepki na drogach, gdzie wymalowane poziome paski oznaczają zakaz ruchu i zatrzymywania się. W tej  kategorii dyscyplinowania kierujących strażnicy mieiscy przeprowadzili 14850 interwencji. Mandatami ukarali 4405 kierujących, a 2759 pouczono. Sprawy 63 kierujących, którzy odmówili przyjęcia mandatu zostały skierowane do sądu.

Każdego dnia w Katowicach wielu kierowców parkuje nielegalnie i utrudnia przejście pieszym. Czy tak będzie jeszcze długo? Na pewno zależy to od samych kierujących. Straż miejska będzie prowadziła działania dyscyplinujące do skutku. Sami zadbajmy też, by każdy z nas mógł komfortowo i bezpiecznie korzystać ze wspólnej przestrzeni miejskiej.

lista aktualności

2024 © Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry