Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

"Wyzwanie parkowanie" - podsumowanie działań straż miejskiej w czerwcu 2024 r.

2024-07-04, Czwartek
Prawie 1600 interwencji Straży Miejskiej związanych z nieprawidłowym parkowaniem i ponad 350 związanych z niszczeniem. Katowiccy strażnicy miejscy podsumowali czerwcowe działania w ramach akcji „Wyzwanie parkowanie”

Życie kierowcy nie jest łatwe. Każdy kierowca wie, że znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania pojazdu nie jest czasami łatwą sprawą, ale nie zwalnia go to z obowiązku stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Płacenie mandatów karnych za nieprawidłowe parkowanie do przyjemności również nie należy.

Trawniki, chodniki , miejsca dla osób niepełnosprawnych - niektórzy kierowcy nie cofną się przed niczym, by zaparkować samochód w dogodnej lokalizacji. Katowicka Straż Miejska podsumowała liczbę interwencji w czerwcu br. Tym razem odnotowano 333 takie „popisy” niepokornych kierowców. Łącznie w czerwcu przeprowadziliśmy 3770 interwencji..

Najczęściej łamane przepisy to:

  • Niestosowanie się do znaków zakazu zatrzymania i postoju - 748
  • Niestosowanie się do innych niż znaki drogowe ograniczeń i zakazów zatrzymania i postoju (ścieżki rowerowe, drogi dla pieszych, parkowanie na podjeździe do bram, na przejściach dla pieszych itp.) - 320
  • Wykraczanie przeciwko innym przepisom prawa o ruchu drogowym  - 424
  • Naruszenie zakazu ruchu w obu kierunkach – 76
  • Parkowanie w sposób powodujący niszczenie zielni - 351

Ponadto: 1 interwencja dotyczyła odholowania pojazdu, który blokował wyjazd z bramy, 3 związane były z zanieczyszczeniem drogi, wszczęto 5 postępowań wobec osób, które nie chciały wskazać komu powierzyły swoje samochody do kierowania, 11 interwencji dotyczących pojazdów porzuconych i pojazdów bez tablic rejestracyjnych.

Najwięcej interwencji związanych z nieprawidłowościami w ruchu drogowym - bo aż 721 - strażnicy miejscy przeprowadzili w Śródmieściu.

Każdy, kto nieprawidłowo zaparkował samochód, musi  liczyć się z mandatem. Jak zatem parkować, żeby uniknąć mandatów? Wystarczy przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Kto ich nie pamięta, powinien je sobie przypomnieć! Niestety kierowców łamiących przepisy ciągle nie brakuje. Powszechnie zostawiają swoje samochody zbyt blisko przejść dla pieszych i skrzyżowań. Część kierowców parkuje na miejscach dla niepełnosprawnych, tłumacząc się, że „to tylko na chwilę”. Do tego nagminnie zastawiane są chodniki. Niestety złe parkowanie może być nie tylko kosztowne, ale także zakończyć się nawet utratą prawa jazdy, gdy uzbiera się punkty karne ponad dopuszczalny limit. Warto zatem za każdym razem zastanowić się, czy zostawiamy samochód w dozwolonym miejscu.

Karą za takie działania są mandaty, blokady na koła, a w skrajnych przypadkach nawet odholowanie samochodu.

Czerwcowe galerie "miszczów" parkowania

lista aktualności

2024 © Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry