Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Walka ze smogiem trwa. Strażnicy miejscy sprawdzają, czym palimy

2017-12-05, Wtorek
 

Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla.

 

„Była 9.40. Zauważyliśmy gęsty dym wydobywający się z komina domu. Przystąpiliśmy do kontroli nieruchomości. Podczas przejścia do piwnicy, w której znajdował się piec, włączył się detektor gazów. Klatka schodowa była bardzo zadymiona, a urządzenie, które miałem przypięte do pasa zasygnalizowało pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla” relacjonuje Michał Ossowski ze Straży Miejskiej w Katowicach.

 

Strażnicy natychmiast pootwierali okna i poprosili towarzysząca im w kontroli kobietę o opuszczenie zadymionego korytarza. W czasie przewietrzania domu pojawiła się właścicielka domu. Funkcjonariusze poinformowali ją o powodach swojej obecności i o tym co się wydarzyło.

 

Po przewietrzeniu klatki schodowej i piwnicy oraz ustaniem sygnału alarmowego detektora, funkcjonariusze wraz z właścicielką zeszli do piwnicy skontrolować piec. Okazało się, że jedna z komór pieca nie była zamknięta. To spowodowało intensywne wydobywanie się trujących gazów i dymu. Ta nieostrożność mieszkańców domu mogła doprowadzić do pożaru.

 

„Po zakończeniu kontroli mieszkańcy zostali zobowiązani do skontrolowania sprawności przewodów wentylacyjnych, dymowych oraz spalinowych” dodaje strażnik Andrzej Szymański.

 

Ponieważ sezon grzewczy w pełni. W ramach walki ze smogiem katowiccy strażnicy miejscy sprawdzają, czym palą w piecach mieszkańcy Strażnicy miejscy w trakcie kontroli domowych palenisk nie tylko sprawdzają, czym katowiczanie palą w piecach ale również w czym palą.

 

Jeśli trzeba, wypisywane są mandaty za spalanie śmieci, lakierowanego drewna ale nie tylko. Od kilkunastu dni oklejają piece specjalną naklejką z datą „przydatności pieca”. Daty te są ściśle określone w śląskiej uchwale antysmogowej . To ostatnie dni grudnia 2021, 2023, 2025 i 2027 roku. Strażnicy przypominają, że w tych terminach należy wymienić stare piece na ekologiczne i nowoczesne.

 

Municypalni zostali wyposażeni w nowe urządzenie – wilgotnościomierz, służący do pomiaru wilgoci drewna, którym palimy w domach. Dzięki nowemu urządzeniu strażnicy miejscy sprawdzają, jak wilgotnym drewnem palą mieszkańcy Katowic. Przypominamy - 20% - to górna granica wilgotności drewna, która została zawarta w uchwale antygromowej. W chwili obecnej takie pomiary mają wyłącznie charakter edukacyjny. Jednak w przyszłości palenie zbyt wilgotnym drewnem może skończyć się otrzymaniem mandatu.

lista aktualności

2020 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry