do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Wakacyjne działania strażników miejskich

2019-07-29, Poniedziałek
 

Okres wakacyjny to dla dzieci i młodzieży pora odpoczynku, lecz dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Katowicach jest to czas wzmożonej pracy nad zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom naszego miasta. Strażnicy miejscy przez całe wakacje obecni są w miejscach organizowania imprez masowych, festynów, pikników osiedlowych oraz innych uroczystości, gdzie zwracają baczną uwagę na przypadki zakłócania ładu i porządku publicznego. Szczególnym nadzorem objęte są miejsca grupowania się młodzieży. Dokonywane są bieżące kontrole miejsc letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Funkcjonariuszy można spotkać między innymi na kąpieliskach, wodnych placach zabaw oraz w pobliżu boisk szkolnych.

 

Na ulice Katowic wyruszyły także patrole rowerowe. Funkcjonariusze na jednośladach monitorują te miejsca, gdzie często nie może wjechać radiowóz, a funkcjonariusze na rowerach dotrą tam szybciej niż patrol pieszy. Mieszkańcy Katowic patrole rowerowe mogą spotkać przede wszystkim w miejscach trudno dostępnych dla patroli zmotoryzowanych, a więc w parkach, na terenach rekreacyjnych oraz wąskich uliczkach.  

 

Funkcjonariusze z patrolu rowerowego swoją obecnością oddziałują nie tylko prewencyjnie, ale także podejmują interwencje wobec osób naruszających przepisy prawa. Zwracają uwagę na spożywanie alkoholu w miejscach publicznych czy nie zachowanie należytych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt. Patrole kontrolują te miejsca, gdzie często dochodzi do zakłóceń ładu i porządku. Ponadto funkcjonariusze patrolują ciągi rowerowe i zwracają uwagę na kulturę jazdy rowerzystów. Podejmowane są również działania profilaktyczne, szczególnie wobec najmłodszych cyklistów. 

 

Letni wypoczynek i wakacyjna atmosfera, to z jednej strony wiele radości i zabawy, ale z drugiej strony istnieje szereg zagrożeń, na które szczególnie w tym okresie należy zwracać uwagę. Każdego roku w okresie wakacyjnym dochodzi do dużej ilości zdarzeń i wypadków z udziałem dzieci i młodzieży. Znaczna ich część wynika z lekkomyślności, braku znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz braku umiejętności przewidywania skutków niebezpiecznych zachowań. Dlatego też funkcjonariusze z Zespołu Prewencji i Profilaktyki Społecznej spotykają się dziećmi i młodzieżą uczestniczących w półkoloniach organizowanych przez palcówki oświatowej. W trakcie zajęć strażnicy przypominają reguły, których należy przestrzegać, by wakacje spędzić cało i zdrowo, kładąc szczególny nacisk na zachowanie się nad wodą.

 

Wakacje to czas zabawy i zadłużonego odpoczynku. Warto jednak pamiętać, że nie zwalania nas on z myślenia i dbania o swoje i innych bezpieczeństwo.

lista aktualności

2019 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla