Uważajcie na fajerwerki i petardy.
Przed nami Sylwester i Nowy Rok. Jak się zachować?
Jednym z nieodłącznych elementów zabaw sylwestrowych są efekty pirotechniczne, czyli popularne fajerwerki. Pomimo licznych apeli i surowych przepisów widok dzieci bawiących się petardami jest dość powszechny, szczególnie przed sylwestrem.
Niestety zdarza się, że petardy i fajerwerki kupują najmłodszym rodzice. Nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami jest przyczyną wielu wypadków. Najczęstsze konsekwencje takiego zachowania to: pożar, oparzenia skóry, zapalenie się włosów i odzieży, uszkodzenia ciała, utrata wzroku, kalectwo, a nawet śmierć. Bawiąc się fajerwerkami bierzesz odpowiedzialność za ewentualne szkody, które mogą spowodować. Tylko osoby dorosłe mogą używać materiałów pirotechnicznych, ściśle stosując się do załączonych instrukcji.
Materiały pirotechniczne są mieszaninami substancji utleniających i palnych, które w połączeniu z różnymi substancjami dodatkowymi dają określony efekt (cieplny, świetlny, barwny, dymny, dźwiękowy, odrzutowy) w wyniku spalania się. W związku z powyższymi cechami fajerwerki mogą być zaliczane do materiałów wybuchowych. Większość wyrobów pirotechnicznych jest wrażliwa na płomień, wysoką temperaturę, oraz bodźce mechaniczne. Stwarzają przez to poważne niebezpieczeństwo, nawet przy prawidłowym obchodzeniu się z nimi.
Nigdy nie przerabiaj zakupionych fajerwerków ani nie próbuj robić ich samodzienie!
Odpowiedzialność karna za nielegalne używanie fajerwerków
Kodeks wykroczeń także reguluje kwestię używania fajerwerków. Art.51 Kodeksu Wykroczeń odnosi się do zakłócania spokoju publicznego i obowiązuje przez cały rok. Aby doszło do interwencji straży miejskiej, konieczne jest zgłoszenie przez osobę, której przeszkadza hałas. Za naruszenie tego przepisu grozi mandat w wysokości 500 zł lub wniosek o ukaranie do sądu, z możliwą grzywną do 5 tys. zł.
Fajerwerki a ochrona zwierząt.
Bardzo często noc sylwestrowa to czas zaginięć i ucieczek psów, kotów. Czasami zwierzęta już nigdy nie wracają do domów. Ptaki zaś podczas panicznej ucieczki narażone są na zderzenia z różnymi obiektami. W wielu przypadkach sylwestrowa kanonada kończy się śmiercią przestraszonych zwierząt, umierają na zawał serca, giną pod kołami samochodów czy padają z wycieńczenia. Nie zapominajmy o tym także w Sylwestra. Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt. 9 Ustawy o ochronie zwierząt, zabronione jest znęcanie się nad zwierzętami, co obejmuje działania powodujące im ból lub cierpienie. Osoby dopuszczające się znęcania nad zwierzętami mogą zostać ukarane pozbawieniem wolności.
Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków, a przede wszystkim o rozsądku i rozwadze. Nigdy nie odpalajmy petard, trzymając je w rękach.