Sympozjum "Zadania straży gminnych i miejskich w zakresie ochrony środowiska"

22 września na auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbyło się I Sympozjum naukowo- szkoleniowe „Zadania straży gminnych i miejskich w zakresie ochrony środowiska ”.
Sympozjum zostało zorganizowane przez Straż Miejską w Katowicach oraz Fundację "Facultas Iuridica" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice. Głównym inicjatorem spotkania był zastępca ds. Komunalnych Komendanta Straży Miejskiej w Katowicach, który w swojej codziennej pracy nadzoruje funkcjonariuszy zajmujących się tematyką kontroli gospodarowania odpadami. Zespół Komunalny, a także strażnicy z Referatów poszczególnych dzielnic przeprowadzają kontrole porządkowe, część z nich posiada również upoważnienia wydane przez Prezydenta Miasta Katowice do sprawdzania czym palą w swoich piecach mieszkańcy. Zdarza się, że mimo tego, iż przy palenisku znajdują się przygotowane na opał płyty wiórowe, fragmenty mebli lakierowanych czy inne śmieci, te osoby nie przyznają się do ich palenia. W Katowicach strażnicy znają rozwiązanie takiej sytuacji. Pobierane są próbki popiołu do specjalnego szklanego słoika i oddawane do wyspecjalizowanego laboratorium, gdzie badane są na zawartość w nich substancji szkodliwych pochodzących z odpadów. Niestety, nie we wszystkich miastach praktykowane są takie działania. Efekty nietrudno zauważyć, gdy temperatura powietrza spada. Nad domami unosi się gęsty dym, który snuje się nisko nad miastem, czyli tzw. niska emisja. Bardzo szkodliwe zanieczyszczenie powietrza powodujące liczne choroby, w tym nowotworowe. Kontrole palenisk przeprowadzane w domach prywatnych oraz różnego rodzaju przedsiębiorstwach jest jednym ze sposobów na walkę z takim stanem rzeczy. Podczas takich wizyt mundurowi również informują o szkodliwości palenia śmieci, a także kontaktują z odpowiednim oddziałem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w przypadku, gdy ktoś nie ma środków finansowych na zakup opału. Karanie grzywną jest ostatecznością.
Właśnie takimi doświadczeniami mogliśmy się podzielić z innymi strażami gminnymi czy miejskimi przy okazji sympozjum naukowo- szkoleniowego „Zadania straży gminnych i miejskich w zakresie ochrony środowiska ”. Wokół tego typu kontroli narasta również sporo wątpliwości natury prawnej i etycznej, dlatego też nie zabrakło znamienitych prelegentów, specjalistów w dziedzinie prawa, ochrony środowiska czy praw obywatelskich. Program sympozjum dostępny poniżej.
Dziękujemy wszystkim prelegentom, gościom i uczestnikom za przybycie
i aktywny udział w spotkaniu. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas zaowocuje czystszym powietrzem w naszych miastach i gminach.
Program sympozjum:
godz. 9.00 Rozpoczęcie konferencji i powitanie uczestników, w dalszej kolejności wystąpienia:
- „Raport jakości powietrza za rok 2015 na terenie województwa śląskiego’’
Pan Andrzej Szczygieł Naczelnik Wydziału Monitoringu, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach
- „Prawne instrumenty ochrony środowiska przed niską emisją”
Dr hab. Grzegorz Dobrowolski, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Śląski
w Katowicach
- „Wykładnia art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska”
Prof. dr hab. Aleksander Lipiński, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Śląski
w Katowicach
- „ Prawne zasady prowadzenia kontroli przestrzegania i stosowania przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska przez organy samorządowe”
Dr Bogusław Gębica, Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Katowicach
- „Problematyka prawa do czystego środowiska w sprawach RPO”
Dr Aleksandra Wentkowska - Pełnomocnik Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich
- „ Zagadnienia karnoprawne w obszarze ochrony środowiska”
Sędzia Sądu Rejonowego Adam Mainka-Pawłowski, Prokurator Przemysław Piątek
- „Zamierzania Województwa Śląskiego w zakresie Uchwały Antysmogowej. Aktualne zmiany Programu Ochrony Powietrza”
Pani Blanka Romanowska - kierownik referatu Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
- „Działania kontrolne Straży Miejskiej w Katowicach w zakresie gospodarowania odpadami realizowane na podstawie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska”
Pan Mariusz Sumara, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Katowicach
- „Badania odpadów paleniskowych w aspekcie sporządzenia opinii, która będzie stanowiła dowód w ewentualnym postępowaniu sądowym”
Dr inż. Aleksandra Burczyk, Dyrektor ds. Technicznych, Centralne Laboratorium – Pomiarowo – Badawcze Sp. z o.o.
- „Współpraca policji ze strażami gminnymi (miejskimi) Województwa Śląskiego w zakresie ścigania wykroczeń przeciwko środowisku”
Komisarz Sylwester Kędzior, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
W trakcie trwania konferencji przewidujemy również panele dyskusyjne oraz zapraszamy na kawę i lunch.
Każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział w sympozjum.
Aktualne informacje i formularz zgłoszenia do pobrania na stronie: wpia.us.edu.pl
Poniżej zaproszenie wystosowane przez Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę oraz Dziekana Wydziału Prawa i Administracji prof. dra hab. Czesława Martysza
W tej galerii nie umieszczono jeszcze żadnych zdjęć.
Format | Data publikacji / aktualizacji | Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Pobierz | Zobacz |
---|---|---|---|---|
2016-09-19 |
ZAPROSZENIE SYMPOZJUM skan.pdf
ilość pobrań: 165
|
ZAPROSZENIE SYMPOZJUM skan.pdf 86.59KB | zobacz |