Strażnicy miejscy namierzyli śmieciarzy
Mieszkańcy wciąż wolą wyrzucać śmieci do lasu lub podrzucać je na tereny innej posesji, zamiast za darmo oddać je do punktów zbiórki odpadów czy po prostu wyrzucić do kubła na śmieci. To dziwne zachowanie jest często rejestrowane przez specjalne urządzenia. Katowicka straż miejska właśnie namierzyła kolejnych "śmieciarzy".
Strażnicy wykorzystują urządzenia samoczynnie rejestrujące przebieg zdarzeń, tzw. „foto-pułapki”. Te urządzenia precyzyjnie identyfikują sprawców nielegalnego podrzucania odpadów w miejscach o ogólnej dostępności, zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz służą do obserwacji miejsc narażonych na dewastację infrastruktury oraz urządzeń komunalnych. W wyniku prowadzonych w br. obserwacji kilkunastu miejsc na terenie Katowic, strażnicy namierzyli i ukarali mandatami 7 osób.
Pojawiające się dzikie i nielegalne wysypiska śmieci, mogą powodować poważne zagrożenia dla środowiska.
Dzikie wysypiska odpadów są wynikiem nieodpowiedzialnego i nieprzemyślanego działania człowieka. Takie miejsca są nieprzystosowane do składowania odpadów, nie są też w żaden sposób zabezpieczone. Osoby korzystające z nielegalnych wysypisk, jako miejsca wywozu śmieci są nieświadome tego, jakie konsekwencje pociągają za sobą tego typu działania. Zdarza się też, że po prostu te niebezpieczeństwa ignorują, stawiając swoją wygodę ponad dobro środowiska, bezpieczeństwo zwierząt oraz zdrowie innych ludzi.
Jakie zagrożenia niosą za sobą mnożące się każdego roku, dzikie składowiska odpadów?
Wyniszczający wpływ na środowisko mają przede wszystkim chemiczne i mikrobiologiczne zanieczyszczenia gleby, wód powierzchniowych i podziemnych, a także zanieczyszczenia powietrza substancjami lotnymi, które mogą powodować samozapłony, co zwiększa ryzyko pożarowe. Ponadto wymiera mnóstwo gatunków roślin. Innym istotnym elementem jest negatywny wpływ odpadów na estetykę krajobrazu i otoczenia.
Dzikie wysypiska mogą zostać potraktowane przez zwierzęta leśne jako miejsce do poszukiwania pożywienia. Groźne dla ich zdrowia i życia mogą być przede wszystkim folie i tworzywa sztuczne, w które pakowana jest żywność. Ostre krawędzie odpadów, takich jak np. stłuczone butelki, mogą również poważnie zranić zwierzęta.
W pobliżu dzikich składowisk odpadów powszechne jest rozprzestrzenianie się drobnoustrojów, owadów i gryzoni. Dodatkowo, bardzo drażniącym skutkiem nielegalnych wysypisk śmieci jest nieprzyjemny zapach otaczający takie miejsce, wydobywający się z rozkładających się odpadów organicznych.
PAMIĘTAJMY, że w Katowicach działają Gminne Punkty Zbiórki Odpadów (GPZO), które przyjmują bezpłatnie selektywnie zebrane odpady komunalne z gospodarstw domowych mieszkańców gminy Katowice z przeznaczeniem do unieszkodliwiania lub odzysku. Na stronie internetowej MPGK znajdziecie Państwo dokładne adresy tych punktów oraz uzyskacie informacje: kto może z nich korzystać, jakie odpady są przyjmowane, a jakie nie, gdzie i kiedy odpady można oddać. ZOBACZ SZCZEGÓŁY