do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Strażnicy miejscy na rodzinnym pikniku leśnym "Ekoodpowiedzialnie 2019"

2019-06-18, Wtorek
 

Katowiccy strażnicy miejscy już po raz kolejny spotkali się z uczestnikami Leśnego Rodzinnego Pikniku "Ekoodpowiedzialnie". W tym roku na odwiedzających imprezę czekało  specyficzne pole minowe.

 

Każdy, kto odwiedził  nasze stanowisko mógł zobaczyć fotografie dokumentujące prace Zespołu ds. Ochrony Środowiska w  zakresie walki z dzikimi wysypiskami śmieci i  spalaniem odpadów. Zdjęcia obrazowały też ujawnione wykroczenia szczególnie szkodliwe dla środowiska naturalnego.

 

Prawdziwą atrakcją było jednak "Pole minowe". "Pole minowe" to zadanie uświadamiające problem psich kup w przestrzeni publicznej niesprzątanych przez właścicieli czworonogów oraz zaśmiecania naszego środowiska innymi odpadami. Na ogrodzonym taśmą terenie uczestnicy musieli zebrać w jak najkrótszym czasie wszystkie śmieci, uważając jednocześnie aby nie nastąpić na psią kupę, która powodowała naliczenie kilku karnych sekund. Zebrane śmieci należało następnie odpowiednio posegregować.

 

Piknik był doskonałą okazją, aby przekonać się, ile firm i osób codziennie dba o środowisko naturalne. Program wydarzenia został tak skontrowany, że każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znalazł na nim coś  ciekawego. W czasie pikniku poznawaliśmy zwyczaje zwierząt, budowaliśmy domki z drewna, zobaczyliśmy  świat dostrzegalny tylko pod mikroskopem i uczyliśmy się rozróżniać gatunki drzew i roślin. W świat lasu wprowadzili nas leśnicy z Brynka, Siewierza, Rud Raciborskich, Kobióra, Wisły, Ustronia, Węgierskiej Górki, Bielska-Białej i Katowic. Z kolei pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach udzielali porad ogrodniczych i pokazali sprzęt, który na co dzień wykorzystują w pracy. Była wodna kurtyna, zabytkowy saturator i woda z beczkowozu. Były pokazy najnowszego sprzętu, w tym między innymi: nowoczesnej kamery telewizyjnej służącej do inspekcji sieci kanalizacyjnych. Były pokazy laboratoryjne związane z badaniem właściwości wody i wykrywaniem w niej bakterii. Mali konstruktorzy będą mogli wybudować własne systemy kanalizacyjne oraz modele zbiorników retencyjnych.

 

Leśny Piknik Rodzinny – Ekoodpowiedzialnie to także była szansa na poznanie akustyki, optyki czy praw opisujących zachowanie energii. Poznawaliśmy zasady działania kolektora i ogniw fotowoltaicznych. A kto przyniósł ze sobą zużyte baterie, mógł wymienić je na  sadzonki.

 

Od warsztatów po spektakl teatralny i koncert. Stokrotka, Róża i Kaktus to bohaterowie przedstawienia „Bukiet talentów”, które poruszały tematy, takie jak recykling, segregacja odpadów i prawidłowe nawyki ekologiczne. Dzieci w śpiewający sposób powtarzały zasady segregacji i uczyły się, jakie surowce możemy ponownie przetwarzać.

 

Kolejna udana edycja

Leśny Piknik Rodzinny "Ekoodpowiedzialnie" to wyjątkowe przedsięwzięcie, które co roku przyciąga wielu zainteresowanych zdrowym i zgodnym ze środowiskiem naturalnym stylem życia. W tym roku również dopisali nam odwiedzający piknik, a także pogoda, która sprzyjała  korzystaniu z wszelkich,  licznie przygotowanych atrakcji. Mamy nadzieję, że spotkanie na długo pozostanie w pamięci uczestników pikniku, a zdobyta wiedza i wrażenia będą niezapomniane.

 

lista aktualności

2019 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla