Strażnicy miejscy doprowadzili do usunięcia gniazda os z kładki dla pieszych w rejonie ulicy Dobrowolskiego
Zagrożenia związane z obecnością rojów lub gniazd owadów zaliczane są do kategorii tzw. „miejscowych zagrożeń” wynikających z naturalnych praw przyrody. W przypadku ich zaistnienia konieczna jest reakcja w celu ochrony mieszkańców przed ich skutkami.
Otrzymaliśmy zgłoszenie mieszkańca ,że na kładce prowadzącej z Parku Boguckiego do Muzeum Śląskiego na ul. Dobrowolskiego w poręczach barierek mieszczących się na schodach kładki znajdują się gniazda os - relacjonują strażnicy miejscy.
Funkcjonariusze natychmiast udali się na miejsce. Informacja potwierdziła się. Strażnicy zlokalizowali trzy gniazda i natychmiast zabezpieczyli teren taśmą ostrzegawczą. Piilnowali także, aby piesi nie korzystali z kładki na czas akcji prowadzonej przez strażaków.
Strażacy w specjalnych kombinezonach ochronnych usunęli gniazda. Po zakończonej akcji ruch pieszych na kładce został przywrócony.
PRZYPOMINAMY
Obowiązek usuwania owadzich gniazd spoczywa głównie na właścicielach nieruchomości, którzy to mają obowiązek zapewnić bezpieczne użytkowanie zlokalizowanych na niej budynków. Trzeba jednak pamiętać, że samodzielna próba usunięcia gniazda os jest bardzo niebezpieczna! Teoretycznie straż pożarna nigdy nie miała obowiązku usuwania gniazd czy kokonów os i szerszeni z wyjątkiem sytuacji, gdy stwarzają one zagrożenie w przestrzeni publicznej. Dlatego usuwanie gniazd os najlepiej pozostawić fachowcom.