Sprzątnij wraka - wraki na lawetę. Z ulic Katowic znikają wraki pojazdów
Pojazd, który stoi bez tablic rejestracyjnych, stwarza zagrożenie lub widać, że od dawna jest nieużywany kwalifikuje się do usunięcia. Strażnicy miejscy w takich sytuacjach po pierwsze próbują znaleźć właściciela, chyba że sytuacja wymaga nagłej interwencji. Wtedy pojazd od razu trafia na parking strzeżony.
W razie braku reakcji właściciela, pojazd może zostać odholowany na parking na koszt właściciela. Mówi o tym artykuł 50a Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o Ruchu Drogowym: „Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza”. Pojazd usunięty, a nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy.
Zgodnie z przepisami, właściciel nieużytkowanego samochodu powinien go wyrejestrować i poddać recyklingowi. Jednak nie wszyscy tak postępują. Często wraki są porzucane przez właścicieli, którzy liczą, że nikt się nimi nie zainteresuje. Takie myślenie jest błędne, ponieważ zarówno mieszkańcy, jak i strażnicy miejscy patrolujący osiedla, bacznie zwracając uwagę na wrastające w ziemię wraki.
Strażnikom udaje się dotrzeć do właścicieli i zmusić ich do usunięcia pojazdu. Są jednak tacy, którzy pomimo wezwań, nie usuwają wraku i wtedy strażnicy wystawiają dyspozycję usunięcia takiego pojazdu z drogi publicznej, strefy zamieszkania czy strefy ruchu. Tylko w tym roku strażnicy usunęli już 12 pojazdów.