STRAŻNICY MIEJSCY DOSKONALĄ WIEDZĘ Z ZAKRESU OCHRONY ŚRODOWISKA

Aktualność ochrony środowiska i doniosłość jego znaczenia skłaniają do zajęcia się problematyką działań Straży Miejskiej w tym zakresie. Ważne jest również, by wiedza nabyta w codziennym wykonywaniu obowiązków była zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, żeby nie dochodziło do błędów, które są niedopuszczalne ze strony funkcjonariuszy publicznych. Każde, nawet niewielkie przyczynienie się do poprawy skuteczności realizowania ochrony środowiska należy traktować jako istotne i cenne. Jednym z elementów realizacji tego celu jest doskonalenie swoich umiejętności, które pozwala jednocześnie na zachowanie między innymi dobrego wizerunku wobec społeczeństwa, które bardzo często jest surowym recenzentem naszych działań.
Obecne zagrożenie szeroko pojmowanego środowiska jest wyzwaniem wszystkich służb państwowych i samorządowych, w tym także Straży Miejskiej.
Czy jednak Straż Miejska jako instytucja, a przede wszystkim jej funkcjonariusze, są do tego przygotowani, czy posiadają określoną wiedzę i umiejętności, czy świadomość występujących zagrożeń jest u nich wystarczająco ukształtowana, aby podołać występującym problemom i podjąć skuteczną walkę? - TAK
„Jednak nie można być dobrym w wykonywaniu swoich zawodowych obowiązków bez konieczności odnawiania, rozwijania i doskonalenia nabytych umiejętności i kwalifikacji zawodowych” mówi Mariusz Sumara Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Katowicach
Dlatego też, do dobrych praktyk należy cykliczne odnawianie posiadanej wiedzy.
Podczas szkolenia, w którym uczestniczyli: Daniel Wolny z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Katowicach, Zdzisław Brailich z Centrum Badań Środowiska oraz Rafał Dyjak i Piotr Kłodowski z Korporacji Mistrzów Kominiarskich województwa śląskiego mówiliśmy m.in. o: regulacjach prawnych i uprawnieniach strażników miejskich w zakresie ochrony środowiska, problematyce niskiej emisji i jej wpływowi na środowisko , zagrożeniach jakie niesie nieprawidłowe funkcjonowanie podgrzewaczy wody, kotłów i pieców grzewczych oraz wentylacji w mieszkaniach oraz metodyce poboru próbek popiołu z pieca i jego chemicznej analizie.
MISJA: CZYSTE POWIETRZE CZYLI KILKA PORAD DLA WSZYSTKICH , KTÓRZY JESZCZE NIE ZMIENILI SYTSEMU OGRZEWANIA.
Miasto Katowice prowadzi działania wspierające mieszkańców w realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska dotyczących tzw. niskiej emisji , poprzez udzielanie dotacji celowej na zmianę systemu ogrzewania oraz zainstalowanie odnawialnych źródeł energii. Dotację na budynki/lokale mieszkalne mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy. Dotację można uzyskać na zadanie polegające na zmianie systemu ogrzewania na elektryczne, gazowe lub sieci zdalaczynnej, olejowe, kominkowe na drewno lub na zastosowanie odnawialnych źródeł energii.
Więcej informacji można uzyskać :
- W Biurze Obsługi Mieszkańców – stanowisko nr 28 i 29
- W Wydziale Kształtowania Środowiska ul. Rynek 1, pokój 613, telefon 32 259 38 37
- Na stronie sekap.pl
- Na stronie katowice.energiaisrodowisko.pl/jakosc-powietrza-w-katowicach-1/wymiana-zrodel-ciepla-1
NIE TRUJ! MYŚL EKOLOGICZNIE
Bardzo ważnym aspektem związanym z działalnością straży miejskiej w zakresie ochrony środowiska jest system promocji zachować proekologicznych wśród mieszkańców Katowic. Podczas licznych kontroli palenisk, strażnicy miejscy uświadamiają ludziom jak groźnym zanieczyszczeniem jest pył zawieszony, że jest toksyczny, jakie choroby może powodować i jak niebezpieczne jest spalanie odpadów. Każda przeprowadzona kontrola domowego paleniska to rodzaj akcji informacyjnej, której celem jest wyrobienie dobrego nawyku nie spalania odpadów i przekonanie do zmiany systemu ogrzewania dotowanego przez Urząd Miasta Katowice.
Zachowania proekologiczne promujemy już wśród najmłodszych. Podczas licznych spotkań funkcjonariuszek katowickiej straży miejskiej w szkołach i przedszkolach pokazujemy jak dbać o przyrodę i porządek wokół siebie, pokazujemy sposoby na ograniczenie ilości odpadów i ich segregowanie w naszym mieście. Mówimy jak zjawisko niskiej emisji oraz spalania odpadów w piecach domowych wpływa na środowisko i prezentujemy działania straży miejskiej w tym zakresie.
PAMIĘTAJMY. Każde, nawet niewielkie przyczynienie się do poprawy skuteczności realizowania ochrony środowiska należy traktować jako istotne i cenne. Jednym z elementów realizacji tego celu jest doskonalenie swoich umiejętności, które pozwala jednocześnie na zachowanie między innymi dobrego wizerunku wobec społeczeństwa, które bardzo często jest surowym recenzentem naszych działań.
JP
Szkolenie z zakresu ochrony środowiska