do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Ruszyły kontrole z wykorzystaniem drona

2019-11-22, Piątek
 

Sezon grzewczy rozpoczęty, a wraz z nim katowicka Straż Miejska przeprowadza kontrole z wykorzystaniem drona. Funkcjonariusze sprawdzają czym mieszkańcy palą w piecach i kominkach.

Straż Miejska w Katowicach we współpracy z firmą Flytronic wzorem lat ubiegłych prowadzi działania z wykorzystaniem drona, który pomaga wykryć przypadki łamania uchwały antysmogowej.Dron przemieszczając się mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Po namierzeniu miejsca emisji podejrzanego dymu pojazd zawisa w chmurze i za pomocą specjalnej rurki zasysającej pobiera próbki do badania. Zainstalowane czujniki błyskawicznie określają zawartość formaldehydu i cyjanowodoru. Ich obecność świadczy o tym, że w danym miejscu dochodzi do spalania plastiku. W przypadku kiedy operator drona stwierdza, że czujniki wykryły w spalinach obecność substancji wskazujących na spalanie odpadów, informuje o tym strażników miejskich. Funkcjonariusze zaś udają się na teren wskazanej  nieruchomości i przeprowadzają kontrole pieca, Mieszkaniec posesji ma obowiązek udostępnienia pomieszczeń  kotłowni i składu opału. W razie wątpliwości, funkcjonariusze posiadający odpowiednie przeszkolenie mogą pobrać próbkę do badań laboratoryjnych.

„Nowy sezon monitoringu powietrza rozpoczynamy z nowym systemem detekcji spalania zakazanych paliw stałych "Nosacz 2". Czujnik wraz ze stacjami naziemnymi jest rozwiązaniem dedykowanym dla systemów bezzałogowych, dostosowane do prowadzenia dynamicznych operacji z zachowaniem efektu zaskoczenia. Urządzenie jest wynikiem badań i pomiarów prowadzonych przez firmę Flytronic S.A.  na terenie Katowic i województwa śląskiego. Nosacz 2 to system który cechuje:
- prostota użytkowania - dzięki automatycznej analizie substancji, operator i strażnicy miejscy otrzymują natychmiastową estymację składu paliwa,
- małe wymiary oraz niska waga wydłużają maksymalny czas lotu bezzałogowca, umożliwiając jednocześnie instalację dodatkowych systemów obserwacji termowizyjnej, bądź wizyjnej
- modułowość systemu - każdy patrol w okolicy może zostać wyposażony w indywidualną stację odbiorczą wyświetlającą gromadzone informacje w czasie rzeczywistym.

Te cechy sprawiają, że typowanie kominów, w których zachodzi podejrzenie spalania odpadów jest prostsze niż wcześniej- mówi Zbigniew Gorol z firmy Flytronic WB Group.

lista aktualności

2019 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl