do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Psy straży miejskiej, czyli przyjaciele i skuteczna broń podczas pracy

2018-07-13, Piątek
 

Są partnerami w pracy i poza nią. Skuteczność gwarantuje im wzajemna więź. Opiekunowie  Aresa i Dragona zdali pozytywnie egzamin na przewodników psów, a ich czworonożni partnerzy zaliczyli swoją pierwszą atestację.

 

Zanim psy zaczęły pracę w straży miejskiej musiały odbyć specjalne długotrwałe i trudne szkolenie, na którym uczyły się wszystkich niezbędnych umiejętności. Szkolenie trwało kilkanaście miesięcy. Ares i Dragon trafiły do straży miejskiej w wieku 1,5 roku i 2 lat.

 

Zostały dobrane  pod względem predyspozycji fizycznych i psychicznych takich jak poziom agresji czy zdolności obronne. Zostały wybrane  razem z instruktorami Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych.

 

Atestacja

Komenda: równaj, zostań, waruj, zawróć – Ares i Dragon  poruszają się na luźnej smyczy, przy nodze przewodnika – czworonożni strażnicy reagują na komendy wydawane słownie  i przy pomocy gestów. Wystarczy skinienie dłonią i psy musza wiedzieć  co ma robić. Przewodnik i pies musza rozumieć się  bez słów. To bardzo ważne w sytuacjach kiedy na przykład trzeba działać w miejscach, w których jest głośno. Pies mógłby wtedy nie usłyszeć komendy słownej, a pokazane gestem na pewno do niego dotrą.

 

Atestacja ocenia pod kątem posłuszeństwa psa, pokonywania przeszkód,  zatrzymywania przestępcy i obrony swojego przewodnika. Tego typu egzaminy prowadzone są co roku i głównym ich celem jest doskonalenie umiejętności psów  w kategoriach do których są przeznaczone. Bez atestacji pies nie może wyjść na uliczny patrol.

 

Wśród czworonogów  w katowickiej straży miejskiej są jeszcze Balu i Rico. Te psy już od kilku lat pilnują porządku na katowickich ulicach.

 

Czworonożni  strażnicy miejscy są pomocni przy pilnowaniu porządku na ulicach naszego miasta, zabezpieczaniu dużych imprez, a także do obrony przewodnika.

 

Chcąc utrzymać sprawność "czworonożnych funkcjonariuszy" ich przewodnicy stale prowadzą ćwiczenia ze swoimi pupilami dbając o ich nienaganną kondycję.

lista aktualności

2019 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla