Przypominamy: strażnicy sprawdzają piece!
Mieszkańcy Katowic wspierają Straż Miejską w walce ze spalaniem śmieci w domowych piecach. Wiele sygnałów zakończyło się ukaraniem właścicieli posesji mandatem karnym. Sezon grzewczy to czas, w którym strażnicy miejscy poświęcają temu problemowi szczególnie dużo uwagi. Intensywnie i na bieżąco sprawdzają, czy w piecach domowych są spalane odpady komunalne.
Strażnicy miejscy mają oręż w walce o czyste powietrze – imienne upoważnienia wydane przez Prezydenta Miasta Katowice, uprawniające do przeprowadzanie kontroli domowych palenisk. W tym celu funkcjonariusze mają prawo samodzielnie lub z powołanym w tym zakresie rzeczoznawcą wejść do domu i pobrać do badań popiół.
Co ważne, nie wpuszczając strażnika miejskiego właściciel nieruchomości popełnia przestępstwo z art. 225 Kodeksu Karnego, a funkcjonariusz w takiej sytuacji ma prawo wezwać policję. Przypominamy, że za spalanie odpadów w piecu grozi mandat karny w kwocie do 500 złotych albo kara grzywny do 5 tys. zł.
W 2016 roku katowiccy strażnicy przeprowadzili 3410 kontroli. W samym tylko listopadzie i grudniu było ich 852. Strażnicy wystawili przy tym mandaty karne na łączną kwotę 45 500 złotych. Okazało się bowiem, że w 540 przypadkach funkcjonariusze potwierdzili spalanie odpadów. 3 sytuacje trafiły do dalszego rozpatrzenia przez Wydział Karny Sądu Rejonowego w Katowicach, a w 17 pobrano próbki popiołu do dalszej analizy. W ciągu zaledwie pierwszych 11 dni stycznia przeprowadzono 231 kontroli i ukarano 20 osób.
Do walki o jakość powietrza włączają się coraz częściej sami mieszkańcy. Straż Miejska przyjmuje zgłoszenia dotyczące emisji szkodliwych pyłów i gazów pod bezpłatnym numerem alarmowym 986.
Spalanie odpadów w niskiej temperaturze powoduje przedostanie się do środowiska toksycznych zanieczyszczeń takich jak: pyły ze związkami metali ciężkich, tlenek węgla, tlenki siarki i azotu, chlorowodór, fluorowodór, trwałe zanieczyszczenia organiczne (dioksyny, furany), lotne węglowodory, kwaśne aerozole, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które następnie wraz z powietrzem przedostają się do organizmu człowieka, powodując nierzadko ciężkie choroby.
Przypominamy, że domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów. Palić w nim można opał dozwolony, np. czyste drewno, węgiel, koks, miał, groszek ekologiczny, czysty papier. Natomiast palić nie wolno: plastikowych butelek, lakierowanego i malowanego drewna, odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, plastikowych toreb czy nawet kolorowych wydawnictw.