Pomoc osobie w kryzysie bezdomności.
Przed nami coraz chłodniejsze dni, pojawia się niebezpieczeństwo wychłodzenia organizmu, szczególnie groźne dla osób bezdomnych przebywających na dworze lub w miejscach nieogrzewanych.
Kontrolowanie miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne, to element stałej, codziennej pracy strażników miejskich. W okresie jesienno- zimowy, kiedy temperatury spadają poniżej zera, działania te są zintensyfikowane. Kontrolowane są pustostany, altanki na ogródkach działkowych, piwnice, strychy , kanały ciepłownicze, garaże, klatki schodowe oraz prowizoryczne szałasy.
Katowiccy strażnicy oferują pomoc osobom w kryzysie bezdomności wskazując miejsca, w których można znaleźć bezpieczne schronienie. Informują o dostępnych noclegowniach, ogrzewalniach, gdzie można zjeść ciepły posiłek, czy otrzymać darmową odzież. W przypadkach kiedy zagrożone jest zdrowie, czy życie, strażnicy wzywają pogotowie ratunkowe.
Niestety nie wszyscy z takiej pomocy chcą skorzystać. Jednak tym razem stało się inaczej.
3 listopada br. bezdomny mężczyzna, poruszający się na wózku inwalidzkim poprosił o pomoc i przewiezienie go do noclegowni. Przy współpracy i z pomocą kierownika Jacka Marciniaka z Działu ds. Osób Bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach oraz sióstr z Domu Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach zapewnione zostało miejsce w schronisku dla osób bezdomnych w Kluczach. Mężczyzna został przewieziony przez patrol straży miejskiej we wskazane miejsce, gdzie mężczyzna będzie mógł godnie funkcjonować, ale przede wszystkim uchroni się przed nadchodzącą zmianą pogody.
Pamiętajmy, gdy temperatura na dworze jest coraz niższa, a widzimy osoby leżące na ławce, na przystanku, a także w innych miejscach, nie bądźmy wobec nich obojętni i poinformuj o tym fakcie służby. Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.
W sytuacjach zagrożenia życia dzwoń na numer alarmowy 112. Wszyscy zasługują na pomoc i szacunek, a czasem jeden telefon może uratować komuś życie, jeśli tylko służby ratownicze otrzymają w porę sygnał.
Warto przypomnieć, że z dniem 1 listopada Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach uruchomił bezpłatną infolinię.
Pod numerem 987 można uzyskać informacje dotyczące noclegu i wyżywienia dla osób w kryzysie bezdomności na terenie województwa śląskiego.
Infolinia dla bezdomnych to całodobowy bezpłatny numer z telefonów stacjonarnych i komórkowych dla osób potrzebujących zapewnienia schronienia.
Informacje o osobach potrzebujących wsparcia można ciągle kierować pod numery alarmowy straży miejskiej 986.
Apelujemy o zwracanie uwagi na spotykane przypadkowo osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub ubranych niestosownie do pory roku. Zwracajmy uwagę szczególnie na osoby starsze, bezdomne, nietrzeźwe, czy dziwnie zachowujące się. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie.
Osoby bezdomne z terenu miasta Katowice mogą uzyskać schronienie w następujących placówkach:
Doraźnie dla mężczyzn:
Noclegownia prowadzona przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne, ul. Obrońców Westerplatte 134a, tel. 32 3088070
Noclegownia prowadzona przez Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne, ul. Obrońców Westerplatte 134b, tel. 789 560 716
Noclegownia prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, ul. Bracka 18, tel. 730 331 112
Doraźnie dla kobiet:
Schronisko dla bezdomnych kobiet i kobiet z dziećmi przy ul. Orkana 7a.
Całodobowo, po uprzednim wydaniu decyzji administracyjnej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach:
- mężczyźni:
Schroniska dla bezdomnych mężczyzn, ul. Krakowska 138, tel. 32 202 38 73
Schronisko, ul. Dębowa 23, tel. 32 355 51 60
- kobiety i kobiety z dziećmi:
Schroniska dla bezdomnych kobiet i kobiet z dziećmi, ul. Orkana 7a, tel 32 203 12 60
Pomoc osobie w kryzysie bezdomności.