do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Pomoc dla osób bezdomnych

2019-11-07, Czwartek
 

Katowicka straż miejska prowadzi regularne kontrole tych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Osoby te informowane są o możliwości skorzystania z pomocy w placówkach i noclegowniach, udzielających wsparcia potrzebującym. Strażnicy służą pomocą i w sytuacjach szczególnych, na prośbę osób bezdomnych, doprowadzają je do takich miejsc. Funkcjonariusze czekają też na informacje od samych mieszkańców naszego miasta o miejscach pobytu osób nie mających dachu nad głową.  

Schroniska, noclegowanie lub izba wytrzeźwień – to miejsca, do których funkcjonariusze najczęściej przewożą osoby bezdomne potrzebujące pomocy. Kiedy zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie wzywane jest pogotowie ratunkowe.  Pomoc osobom bezdomnym trwa cały rok, a strażnicy współpracują w tym zakresie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Katowicach. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym działania te są zintensyfikowane. Strażnicy sprowadzają miejsca przebywania osób bezdomnych takie jak pustostany, węzły cieplne, altanki i inne miejsca które mogą być potencjalnym schronieniem przed zimnem.  

Od początku tego roku strażnicy miejscy przeprowadzili 951 interwencji dotyczących osób bezdomnych.

Przypominamy, że od 1 listopada br. w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych o numerze telefonu 987 (połączenia bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych), pod którym można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia. Infolinia funkcjonuje całodobowo, w każdym dniu tygodnia i obejmuje swym zasięgiem teren województwa śląskiego.

Kto może dzwonić pod ten numer? Każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. Pracownicy WCZK udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej.  

Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pod adresem:

http://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/wydzial-bezpieczenstwa-i-zarzadzania-kryzysowego/infolinia-dla-bezdomnych

               
lista aktualności

2019 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl