Pół roku ze strażą miejską
W I półroczu 2024 roku strażnicy miejscy otrzymali od mieszkańców 11896 zgłoszeń. W wyniku ich realizacji i własnej inicjatywy przeprowadzili 21185 interwencji.
Interwencji związanych z nieprawidłowościami w ruchu drogowym było najwięcej - 12123. W tej kategorii zdarzeń strażnicy reagowali na wykroczenia polegające na naruszeniu przepisów ruchu drogowego, w odniesieniu do:
- kierujących pojazdami i niestosujących się do zakazu ruchu w obu kierunkach,
- zatrzymania lub postoju pojazdów,
- uczestników ruchu naruszających przepisy o ruchu motorowerów, rowerów, ruchu pieszych
6645 osób ukarano mandatem karnym, w 1241 przypadkach strażnicy zastosowali pouczenie
w postaci pouczenia, a wobec 150 sprawców wykroczeń drogowych skierowano wnioski
o ukaranie do sądu. W pozostałych sprawach nadal prowadzone są czynności wyjaśniające
„Wyzwanie Parkowanie!”
Rok 2024 jest kolejnym , w którym Straż Miejska w Katowicach prowadzi działania w ramach akcji „Wyzwanie Parkowanie!”, a najczęściej łamane przepisy to:
- nie stosowanie się do znaków zakazu zatrzymania i postoju - 5814
- nie stosowanie się do innych niż znaki drogowe ograniczeń i zakazów zatrzymania i postoju (ścieżki rowerowe, drogi dla pieszych, parkowanie na podjeździe do bram, na przejściach dla pieszych itp.) - 2567
- naruszenie zakazu ruchu w obu kierunkach - 660
- wykraczanie przeciwko innym przepisom prawa o ruchu drogowym - 2929
- parkowanie w sposób powodujący niszczenie zieleni – 1237
Ponadto: usunięto 5 pojazdów blokujących wjazdy/wyjazdy z posesji, 93 dotyczyły pojazdów porzuconych i pojazdów bez tablic rejestracyjnych, 52 zanieczyszczania drogi, 61 uchylania się od obowiązku utrzymania drogi, 40 niewskazania komu powierzono pojazd do kierowania
Najwięcej interwencji strażnicy miejscy przeprowadzili na terenie dzielnicy Śródmieście - 5731
Wykorzystanie Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy
Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy to system 339 kamer, który sam wykrywa i alarmuje dyspozytorów straży miejskiej w zakresie kilkunastu określonych zdarzeń. Zdarzenia, na które system reaguje to między innymi kolizje, zbiegowiska, bójki, dewastacje, pozostawione na ulicy bagaże, czy samochód parkujący na ścieżce rowerowej. Obecność obsługiwanych przez strażników kamer monitoringu była pomocna dla pozyskania informacji o zagrożeniach, istniejących naruszeniach jak i wykroczeniach, do których dochodziło w danej chwili. System pozwala przyspieszyć czas reakcji patroli oraz przyczynia się do zmniejszenia ilości czynów nacechowanych społeczną szkodliwością.
W I półroczu 2024 roku operatorzy na podstawie zarejestrowanego obrazu z kamer zainicjowali łącznie 4641 zdarzeń.
- 1418 osób ukarano mandatami karnymi w czasie i w miejscu ujawnienia wykroczenia, a wobec 173 zastosowano pouczenie
- 344 osoby ukarano mandatami karnymi po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających, a wobec 76 zastosowano środki oddziaływania wychowawczego
Strażnicy miejscy przeprowadzili 433 obserwacje w ramach realizowanych zabezpieczeń i 1810 obserwacji miejsc zagrożonych zakłóceniem porządku, kontroli sanitarno-porządkowych
Patrole dedykowane
W strukturze Referatu Patrolowo Interwencyjnego funkcjonuje zespół patroli dedykowanych, działających przydzielonych do wyłącznej dyspozycji obserwatorów KISMiA. Działanie tego zespołu obszarowo zostało przyporządkowane do tych miejsc w śródmieściu, które znajdują się w zasięgu kamer KISMIiA a jednocześnie cechują się „wrażliwością” w przedmiocie eskalacji wykroczeń polegających na naruszaniu warunków zatrzymania i postoju pojazdów. Od grudnia 2023 roku obszar działania patroli dedykowanych został dostosowany do Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania.
Celem ogólnym prowadzonych przez straż działań jest zminimalizowanie zjawiska występującego aktualnie z wykorzystaniem przysługujących strażnikom środków prawnych. Działania represyjne wobec kierujących – sprawców wykroczeń, prowadzone są poprzez kontrolę, w uzasadnionych przypadkach i okolicznościach wykorzystania urządzeń do blokowania kół oraz usunięcia pojazdu na koszt właściciela.
W okresie od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. przeprowadzono 2762 interwencji w związku z ujawnionym wykroczeniem przeciwko porządkowi w komunikacji. W 2587 przypadkach użyto urządzeń do blokady kół, wystawiono 81 zawiadomień o popełnieniu wykroczenia. Na sprawców wykroczeń nałożono 2414 mandatów karnych, 261 razy zastosowano środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, a w 6 przypadkach skierowano do sądu wniosek o ukaranie.
Zespół ds. Wykroczeń i Oskarżycieli Publicznych
Do głównych zadań Zespołu ds. Wykroczeń i Oskarżycieli Publicznych należy prowadzenie czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenie. W I półroczu 2024 roku Zespół zarejestrował 6386 spraw dotyczących wykroczeń ujawnionych przez. Strażnicy z zespołu nałożyli 3015 mandatów karnych na sprawców wykroczeń, którzy stawili się na wezwania, a w 813 przypadkach zastosowali środki oddziaływania wychowawczego. Funkcjonariusze skierowali do sądów 102 wnioski o ukaranie,..
NaprawmyTo.pl
Od kwietnia 2018 roku katowicka Straż Miejska realizuje projekt „NaprawmyTo.pl”, którego jest administratorem. Za pomocą serwisu internetowego i aplikacji na telefon mieszkańcy zgłaszają wszelkie nieprawidłowości dotyczące m.in. uszkodzonej infrastruktury drogowej, dzikich wysypisk, niszczenia zieleni, graffiti, propozycji zmian organizacji ruchu, nieprawidłowego parkowania, przyrody, spożywania alkoholu, bezdomnych, oświetlenia ulicznego, zwierząt. Każdorazowo po otrzymaniu informacji w systemie, strażnicy weryfikują zgłoszenia, ustalają zarządców/właścicieli nieruchomości, a następnie przekazują do realizacji interwencję. W I półroczu 2024 roku strażnicy otrzymali 3138 zgłoszeń. W ramach projektu strażnicy miejscy współpracują z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów, Zakładem Zieleni Miejskiej, Komunalnym Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej, Katowickimi Wodociągami, Katowickimi Inwestycjami, Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej, Wydziałem Budynków i Dróg, Wydziałem Ochrony Środowiska, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi, Polskimi Kolejami Państwowymi, Nadleśnictwem Katowice, Tramwajami Śląskimi, Zarządem Transportu Metropolitalnego, firmami Tauron, Orange, Netia, Synchrogop, katowicka Policją, Gazownia Katowice, Polskim Związkiem Działkowców, Spółką Restrukturyzacji Kopalń, Polską Grupą Węglową oraz mieszkańcami Naszego Miasta.
Działania profilaktyczne straży miejskiej.
Straż Miejska w Katowicach wspólnie z placówkami oświatowymi i Urzędem Miasta planuje działania edukacyjne zmierzające do poprawy bezpieczeństwa. podczas letniego wypoczynku. Proponujemy programy realizowane na terenie szkół, ośrodków sportowych i innych placówek prowadzących działania edukacyjne oraz na terenie naszego Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego.
W ramach oferty na lato w mieście 2024 Referat Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy proponuje uczestnikom program Wakacje ze Strażą Miejską, w ramach którego realizowane będą różnorodne działania edukacyjne.
W programach profilaktycznych i zajęciach edukacyjnych prowadzonych w szkołach podstawowych i przedszkolach: „Z bajką bezpieczniej” „Po drodze nam z Lego” „I ja mogę zostać bohaterem” „Nie truj, segreguj - myśl ekologicznie” „Bezpieczeństwo w sieci” „Odpowiedzialność prawna nieletnich” „Bezpieczne ferie” „Bezpieczne wakacje” „Strażnik bezpiecznego zachowania” uczestniczyło ponad 5000 osób, a kolejne 3600 w innych formach działań profilaktycznych: konkursach, festynach, piknikach, mitingach.
Udział w zabezpieczeniach
Byliśmy z Państwem w czasie świąt i uroczystości państwowych oraz religijnych, imprez masowych, zgromadzeń publicznych, imprez o charakterze sportowym,, uroczystości o charakterze kulturalnym i rozrywkowym, uroczystości lokalnych, okolicznościowych i wojskowych.
W I półroczu 2024 roku strażnicy miejscy uczestniczyli w zabezpieczaniu 209 tego rodzaju przedsięwzięć.
Czynności podejmowane w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
W I półroczu 2024 roku strażnicy przeprowadzili 656 interwencji dotyczących osób nietrzeźwych i spożywających alkohol w miejscach objętych zakazem. Podejmowane interwencje dotyczyły:
- spożywania oraz usiłowania spożywania alkoholu w miejscach publicznych,
- gromadzenia się w miejscach publicznych osób nietrzeźwych.
Efektem prowadzonych przez strażników czynności było doprowadzenie 441 osób do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania, ukarano w postępowaniu mandatowym 436 osób za naruszenie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a wobec 10 osób zastosowano środki oddziaływania wychowawczego.
Kontrole palenisk
Stałe zadania z zakresu ochrony środowiska w sezonie grzewczym wykonuje łącznie 34 przeszkolonych strażników posiadających upoważnienia Prezydenta Miasta Katowic do przeprowadzania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska. W przypadku wystąpienia stanów alarmowych istnieje możliwość zintensyfikowania działań kontrolnych poprzez oddelegowanie pozostałych, posiadających upoważnienia 28 strażników.
W I półroczu 2024 roku katowiccy strażnicy miejscy przeprowadzili 468 interwencji dotyczących spalania odpadów. W związku z podejrzeniem, iż duże zadymienie i nieprzyjemny zapach może wynikać ze spalania odpadów strażnicy sporządzili 322 protokoły kontroli palenisk, ujawniając łącznie 109 wykroczeń.
W wyniku podjętych działań strażnicy nałożyli łącznie 59 grzywien w drodze mandatu karnego, z czego 11 mandatów karnych z art. 191 Ustawy o odpadach w wysokości 770 złotych oraz 48 mandatów karnych na kwotę 3030 złotych egzekwując przepisy prawa miejscowego w tym zapisy tzw. Uchwały Antysmogowej dla województwa śląskiego. Strażnicy w stosunku do 2 sprawców wykroczeń z art. 191 Ustawy o odpadach oraz 9 sprawców wykroczeń z przepisów Uchwały Antysmogowej dla województwa śląskiego zastosowali środki oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia.
W okresie od 30 stycznia do 21 marca 2024 roku strażnicy miejscy przeprowadzili 7 działań kontrolnych wspólnie z pracownikami firmy „Flytronic WB GROUP” S.A. z Gliwic, podczas których wykorzystano specjalistyczny sprzęt w postaci dronów z głowicą pomiarową. Dron pomiarowy wykonał kontrolę wszystkich wytypowanych budynków mieszkalnych (łącznie 98 posesji), każdorazowo pobierając próbki z kontrolowanych kominów. W trakcie kontroli uzyskano łącznie 88 wyników negatywnych (tj. wskazujących na brak spalania odpadów) oraz 10 wyników podwyższonych. Najwięcej podwyższonych odczytów zarejestrowano w dzielnicach Piotrowice oraz Szopienice. Kontrole na terenach nieruchomości zlokalizowanych w wyżej wymienionych dzielnicach przeprowadzone na protokół nie potwierdziły termicznego przekształcania odpadów.
Kontrole gospodarowania odpadami
Przeprowadzane przez strażników Straży Miejskiej w Katowicach kontrole nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami realnie wpływają na poprawę czystości, estetyki oraz stanu środowiska w naszym mieście. W I półroczu tego roku przeprowadziliśmy 500 kontroli, które obejmowały:
- gospodarkę domowymi odpadami, w tym obowiązek wyposażenia nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów oraz niestosowanie się do normatywu określającego minimalną pojemność tych urządzeń w przeliczeniu na ilość mieszkańców zamieszkujących nieruchomość,
- stan sanitarno-porządkowy,
- przestrzegania obowiązku przekazywania odpadów powstałych w wyniku gospodarczej działalności podmiotom uprawnionym do ich odbioru i utylizacji,
- przestrzegania selektywnej zbiórki odpadów,
- sposobu składowania odpadów na terenie nieruchomości,
- zanieczyszczanie miejsc ogólnodostępnych.
W I półroczu 2024 roku strażnicy miejscy nałożyli na sprawców wykroczeń związanych z gospodarką odpadami 51 grzywien w drodze mandatu karnego, w 3 przypadkach zastosowali środki oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, a w 3 przypadkach wniesiono wnioski o ukaranie do sądu.
Odprowadzenia nieczystości ciekłych
Zespół ds. Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Katowicach działając w zakresie posiadanych uprawnień w pierwszym półroczu bieżącego roku przeprowadził 268 kontroli w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych. Funkcjonariusze współpracowali w tym zakresie z: Katowickimi Wodociągami, Wydziałem Kształtowania Środowiska, inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej - specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego i pracownikami Wód Polskich.
W pierwszym półroczu 2024 roku podczas podejmowanych działań przeprowadzono kontrole cieków i stawów wodnych, tj.: rowy odwadniające zlokalizowane przy ulicy: Trzech Stawów, Zaopusta, Strzałowej, Jaronia, jak również rzekę Kłodnica, Mleczną, Ślepotkę, Bolinę, rów Malownik.
W trakcie wykonywania czynności kontrolnych w powyższym zakresie stwierdzono nieprawidłowości polegające na wprowadzaniu do wyżej wymienionych cieków wodnych substancji ropopochodnych, oleistych, wód gruntowych, jak również wykazywano nieprawidłowości polegające na niedrożności powyższych cieków wodnych.
Podczas przeprowadzanych kontroli w pierwszym półroczu bieżącego roku w zakresie sposobu odprowadzania nieczystości ciekłych z terenów nieruchomości zamieszkałych strażnicy miejscy z Zespołu ds. Ochrony Środowiska dwukrotnie ujawnili nieprawidłowości polegające na niestosowaniu się do zakazów w zakresie wprowadzania w jednym z przypadków ścieków do rzeki Mlecznej (art. 478 pkt 5 ustawy – prawo wodne), a podczas kolejnej kontroli stwierdzono wprowadzanie ścieków do ziemi (art. 478 pkt 5 ustawy – prawo wodne). Ponadto w czasie realizacji kontroli w powyższym zakresie funkcjonariusze z Zespołu ds. Ochrony Środowiska stwierdzili nieprawidłowości polegające na pozbywaniu się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami tj. wykroczenia z artykułu 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości w gminach w związku z art. 5 ust. 1 pkt 3b wyżej przywołanej ustawy.
Wszystkie wyżej wspomniane nieprawidłowości zakończono nałożeniem mandatów karnych na łączną kwotę w wysokości 1750 złotych.
Kontrola nielegalnych wysypisk
W I półroczu 2024 roku Straż Miejska w Katowicach dysponowała 18 urządzeniami samoczynnie rejestrującymi przebieg zdarzeń tzw. „fotopułapkami” z kodowanymi kartami pamięci. Urządzenia te pozostają w dyspozycji Zespołu ds. Ochrony Środowiska i wykorzystywane są do identyfikacji sprawców nielegalnego podrzucania śmieci oraz odpadów w miejscach o ogólnej dostępności np. na niezabezpieczonych przestrzeniach miejskich, osiedlowych, leśnych, poboczach dróg, w pobliżu garaży, ogródków działkowych, a także do identyfikacji sprawców zanieczyszczenia środowiska naturalnego, obserwacji miejsc narażonych na dewastację infrastruktury oraz urządzeń komunalnych. W omawianym okresie dzięki urządzeniom typu „foto pułapki” nie ujawniono wykroczeń polegających na podrzucaniu odpadów w miejscach niedozwolonych.
Pojazdy nieużytkowane oraz pozostawione bez tablic rejestracyjnych
Strażnicy miejscy w I półroczu 2024 roku interweniowali 93 razy w sprawie pojazdów, których stan wskazywał na to, że są nieużywane. Zgodnie z brzmieniem art. 50a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym „pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza”. Strażnicy podejmowali czynności w związku ze stwierdzeniem samochodów zdewastowanych, nieużytkowanych i spalonych. W I półroczu 2024 roku 42 takie auta „retro” trafiły na parking strzeżony, natomiast w 51 przypadkach pojazdy zostały usunięte przez właścicieli lub użytkowników na polecenie strażników.
W roku 2024 w celu usprawnienia procedury i ograniczenia kosztów związanych z usuwaniem takich pojazdów z drogi, w Straży Miejskiej w Katowicach wdrożono nowe zasady postępowania w przypadku zgłoszenia przez mieszkańców, lub ujawnienia przez strażników miejskich pojazdów kwalifikujących się do usunięcia z drogi. Strażnicy po potwierdzeniu tego faktu, umieszczają na pojeździe informację o wszczęciu takiej procedury wraz z prośbą o kontakt osobisty właściciela pojazdu. W przypadku zgłoszenia się właściciela, zostaje on poinformowany o konieczności usunięcia pojazdu, lub doprowadzeniu go do stanu, który nie wskazuje na to, iż pojazd jest nieużytkowany. W przypadku braku reakcji właściciela pojazdu, strażnicy postępują zgodnie z wcześniejszymi zasadami tj. wysyłają wezwanie do usunięcia pojazdu w określonym terminie, po którym pojazd zostaje odholowany na strzeżony parking.
Działania w przedmiocie pomocy osobom bezdomnym
Działania podejmowane przez katowicką Straż Miejską w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom dla osób bezdomnych przebywających w pomieszczeniach niemieszkalnych opierały się przede wszystkim na podejmowaniu przedsięwzięć prewencyjnych oraz profilaktycznych. Prowadzone przez funkcjonariuszy czynności miały charakter pomocowy, jednakże głównym ich celem było dotarcie do miejsc przebywania osób bezdomnych, udzielenie im niezbędnych informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach, a także udzielanie wszelkiej pomocy w granicach posiadanych kompetencji. Osoby bezdomne były również informowane o zagrożeniach związanych z niewłaściwym sposobem ogrzewania pomieszczeń w sezonie zimowym oraz o zagrożeniach wynikających z nadużywania alkoholu.
Czynności kontrolne podejmowane przez strażników prowadzone były w stałej współpracy
z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Towarzystwem Pomocy im. Brata Alberta, jednostkami Policji oraz okresowo z administratorami nieruchomości, w razie uzasadnionej konieczności służbę zdrowia.
W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku do Straży wpłynęło 407 zgłoszeń
o podjęcie interwencji związanych z osobami bezdomnymi. W wyniku tych zgłoszeń oraz w ramach działań własnych podjęto 595 interwencji, w wyniku których w różnym zakresie udzielono pomocy osobom bezdomnym.