Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

Nielegalny handel

2024-03-27, Środa
Warzywa i owoce bez jakichkolwiek certyfikatów i niewiadomego pochodzenia. Artykuły, które nie mają żadnej gwarancji przydatności do spożycia. Z takimi problemami mają do czynienia strażnicy miejscy, którzy wielokrotnie interweniują w związku z nielegalnym handlem.

Działania Straży Miejskiej polegają nie tylko na karaniu mandatami i kierowaniu spraw do sądu, ale również na zajęciu towaru ze stoisk. Tylko w tym roku katowiccy strażnicy miejscy przeprowadzili na terenie miasta ponad 23 interwencji związanych z nielegalnym handlem. Były to interwencje związane z:

  • wykonywaniem działalności gospodarczej bez wymaganego zgłoszenia lub bez wymaganej koncesji, albo zezwolenia
  • prowadzeniem sprzedaży na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy

Konsekwentne działania są zdecydowanie nie na rękę organizatorom nielegalnego handlu, którzy nie wahają się posunąć do przemocy wobec interweniujących funkcjonariuszy. Na przestrzeni ostatnich miesięcy doszło kilkukrotnie do ataku na strażników. Pomimo tych ataków strażnicy nie zaprzestali działań, a odpowiedzialne za napaści osoby zostały ujęte i będą odpowiadać także za inne przestępstwa, jakich się dopuściły.

Działalność osób, które trudnią się nielegalnym handlem, bywa bardzo uciążliwa dla otoczenia. Ustawiane byle jak i byle gdzie stragany blokują chodniki oraz przejścia. Często zostaje po nich bałagan. W przypadku artykułów spożywczych ogromne wątpliwości budzi jakość oferowanych towarów, stan sanitarny stoisk oraz warunki, w których przechowywana jest żywność. Na nieuczciwą konkurencję skarżą się przedsiębiorcy, którzy mają koncesje i zezwolenia, regulują należne opłaty, jak również ponoszą inne koszty związane z prowadzeniem legalnej działalności.

Nielegalna działalność handlowa stanowi wykroczenie oraz podważanie zasad konkurencyjności i równości podmiotów gospodarczych, dlatego też katowicka straż miejska dokłada wszelkich starań, aby proceder ten zniknął z ulic naszego miasta. W celu eliminacji tego zjawiska funkcjonariusze przeprowadzają regularne kontrole w miejscach prowadzenia działalności handlowej. Reagują także na sygnały ze strony mieszkańców.

Sprawcy tego nielegalnego procederu zostali w ubiegłym roku ukarani 60 mandatami, w 64 przypadkach strażnicy skierowali sprawy do sądu.

Pilnują służby, ale pilnujmy się też sami!

Straż nie zamierza składać broni w walce z nielegalną sprzedażą – dołożymy wszelkich starań, aby proceder ten zniknął z ulic naszego miasta. Bezpieczeństwo mieszkańców nie może być narażane.

 

lista aktualności

2024 © Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry