Mundurowi znowu w akcji - Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą
W czasie wakacji, kiedy na dworze jest ciepło, dużą część wolnego czasu spędzamy nad wodą. Taki wypoczynek jest zawsze bardzo miły, jednak należy zadbać o to, żeby był on też bezpieczny. Mundurowi przypomnieli dzieciom, młodzieży i dorosłym o czym należy pamiętać, aby w bezpieczny sposób spędzić czas nad wodą, a mianowicie:
- Należy korzystać z kąpielisk, na których obecni są ratownicy WOPR sprawujący opiekę nad wypoczywającymi.
- Absolutnie nie należy kąpać się na tzw. dzikich kąpieliskach.
- Zawsze należy przestrzegać regulaminu konkretnego kąpieliska i przestrzegać ewentualnych znaków dotyczących zakazu skakania do wody.
- Należy pamiętać o tym, że skakanie w niedozwolonym miejscu może skończyć się tragicznie – można zostać kaleką do końca życia z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego.
- Nigdy nie należy wchodzić do wody, kiedy ratownicy umieszczają na maszcie czerwoną flagę – oznacza to bezwzględny zakaz kąpieli!
- Spędzając nad wodą czas z dziećmi, nie wolno nawet na chwilę spuszczać ich z oczu – chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie.
- Nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu – takie popisy zwykle kończą się tragicznie.
- Trzeba pamiętać też o tym, że do wody należy wchodzić stopniowo, nie można po długim wygrzewaniu ciała na słońcu wskakiwać do wody od razu, może to bowiem doprowadzić do wstrząsu termicznego.
- W przypadku korzystania z łódki czy kajaka, koniecznie należy też założyć dopasowany do wzrostu i masy ciała kapok.
- Pływając na materacu czy pontonie nie wolno wypływać za daleko, bowiem w ten sposób możemy zostać zniesieni przez prąd wody.
Duże zainteresowanie wzbudził m.in.. pokaz ratowania osoby tonącej w wykonaniu ratowników wodnych, którzy czuwają nad naszym bezpieczeństwem na katowickich kąpieliskach. Ratownicy przypomnieli, że jeśli dojdzie nad wodą do wypadku i ktoś zacznie się topić, wtedy trzeba natychmiast udzielić mu pierwszej pomocy, jednak trzeba to zrobić z głową, aby samemu nie utonąć. Ratownicy radzili również jak pomóc tonącemu.
- Nie wchodź do wody. Pomoc, tylko z brzegu lub jednostki potrafiące dobrze pływać. Wykwalifikowany ratownik,jak płynie do tonącego, to ciągnie za sobą linę, za którą wyciągną go koledzy.
- Nie podawaj ręki. Zamiast tego podaj cokolwiek – kurtkę, kij, butelkę po napoju 1,5 litra. Coś, co pływa. Dlaczego? "Tonący dysponuje nadludzką siłą i sprawi ci ból, który spowoduje, że przestaniesz racjonalnie myśleć.
- Zadzwoń pod alarmowy numer 112 sam, a jeśli wokół są inni ludzie – wołaj o pomoc (może trafi się ratownik) i/lub każ komuś po niego zadzwonić. Bądź w stałym kontakcie ze służbami.
Wszystkie dzieci chętnie brały udział w spotkaniu, zadawały pytania i uczestniczyły w dyskusjach o bezpiecznych zachowaniach nad wodą. W zamian za aktywność funkcjonariusze nagradzali dzieci różnego rodzaju gadżetami. Uczestnicy otrzymali m.in. czapki z daszkiem, plecaki, morfy, etui wodoodporne na telefony, opaski odblaskowe z numerami alarmowymi, odblaski z wizerunkiem Rysia – maskotką katowickiej straży miejskiej, bidony, informatory, kolorowanki oraz opaski niezgubki, na których wpisuje się numer telefonu do rodzica, aby ułatwić odnalezienie pociechy.
Apelujemy o rozsądek, ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nie tylko nad wodą. Zadbajmy o to, aby tegoroczne wakacje były bezpieczne dla każdego!!!
Akcja 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą'