do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Mobilne centrum monitoringu w systemie informacji o koronawirusie

2020-04-09, Czwartek
 

Katowice wspólnie z firmą  Flytronic  przetestowały wczoraj  mobilne centrum monitoringu. Nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie wykorzystuje  drony, serwery internetowe oparte o chmury, pojazdy dowodzenia oraz systemy transmisji obrazu i dźwięku. Mobilne centrum monitoringu wykorzystane zostało do  informowania mieszkańców z powietrza o obostrzeniach dotyczących m.in. wychodzenia z domów w związku z ogłoszonym stanem epidemii.

 

Stworzony  przez inżynierów z firmy Flytronic system   został wczoraj sprawdzony w akcji przez policjantów i strażników miejskich.

 

Dyżurny straży miejskiej otrzymał dostęp do serwera, który w czasie rzeczywistym przekazywał informacje o położeniu i obraz z bezzałogowej  jednostki patrolowej, a także umożliwiał  transmisję dźwięku przez zainstalowany na niej megafon. Policjanci i strażnicy wysyłali do bezzałogowej jednostki wcześniej przygotowany komunikat za pośrednictwem internetu, radiostacji i telefonu komórkowego.

 

Ważnym elementem  mobilnego centrum monitoringu to będący w dyspozycji dyżurnego  pojazd dowodzenia wraz z obsługą i wyposażeniem umożliwiającym retransmisję obrazu i dźwięku oraz patrole funkcjonariuszy.

 

.Dzięki kamerze operator drona może łatwo zlokalizować np. nielegalne zgromadzenie. Wtedy za pomocą głośników przekazywany jest komunikat ostrzegawczy  i kierowany jest w to miejsce  patrol funkcjonariuszy. Załoga pojazdu dowodzenia przez cały czas może monitorować zachowanie osób, które nie stosują się do obowiązujących obostrzeń.

 

Policjanci i strażnicy miejscy przetestowali  także możliwość wygłaszania komunikatów ostrzegawczych z powietrza, w warunkach miejskich, parku i w rejonie obszarów leśnych.

 

Przeprowadzony test mobilnego centrum monitoringu potwierdził, że jest w stanie dostarczyć niezbędne dane do nielimitowanej ilości odbiorców nie tylko w Katowicach, ale też do dowolnego miejsca na świecie i skutecznie można go wykorzystać w działaniach straży miejskiej i policji.

 

Pamiętajmy, pomimo że piękna pogoda dopisuje obostrzenia dotyczących m.in.: przemieszczania się nadal obowiązują. W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w naszym kraju nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Od 1 kwietnia do odwołania wprowadzono kolejne ograniczenia. Każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Oprócz tego zmienione są zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Zakazy związane z przemieszczaniem się w miejscach publicznych muszą być respektowane.  Więcej informacji na temat zasad bezpieczeństwa. Przeczytaj i zastosuj się! ► https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

 

lista aktualności

2019 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla