do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

"Mistrzowie "parkowania w Katowicach

2019-09-12, Czwartek
 

Fantazja kierowców, jeśli chodzi o parkowanie w Katowicach, nie zna granic. Parkują na trawnikach, kopertach, przejściach dla pieszych. Zastawiają chodniki, bramy wjazdowe, blokują ulice i torowiska tramwajowe.

 

Tylko w tym roku  strażnicy miejscy z Katowic przeprowadzili ponad 15 tysięcy interwencji w sprawach nieprawidłowego parkowania,  blokowania wyjazdu, nieprawidłowościami związanymi z oznakowaniem dróg, założeniem blokady i nieużytkowanymi pojazdami. Sprawcy tych wykroczeń zostali ukarani 4835 mandatami na kwotę ponad 500 tysięcy złotych.

 

Kierowcy, próbując zaparkować auto i udać się jak najszybciej np. do pracy, stosują coraz to bardziej wyszukane techniki. Czasem ich ekspresyjne metody są zarówno widowiskowe jak i skuteczne, częściej jednak stanowią wyraźne utrudnienie dla innych użytkowników dróg i chodników - blokowanie wjazdów, tarasowanie chodnika, drogi dla rowerów czy przejścia dla pieszych itd., a interweniujący strażnicy spotykają się często z agresją i wulgaryzmami.

 

"Kilkanaście miesięcy temu na ulicę Mielęckiego wjechał kiedyś samochód. Kierujący zatrzymał się. Poinformowałem go, że w tym miejscu parkowanie jest niedozwolone,  oraz że może zostać ukarany za to wykroczenie mandatem – Mam na to wyjeb… – stwierdził kierowca. – Mogę ten mandat przyjąć – dodał i zaparkował samochód. Kosztowało go to 100 zł i jeden punkt karny" -  wspomina katowicki strażnik miejski

 

Za złe parkowanie grozi mandat  do 500 zł. Jeśli jednak nieprawidłowo pozostawiony samochód będzie stwarzał zagrożenie w ruchu lub go utrudniał, zostanie odholowany. W Katowicach to  koszt kolejnych prawie 500 zł plus 39 zł za każdą dobę, gdy auto stoi na strzeżonym parkingu.

 

Nie ukrywamy, że zgłoszeń dotyczących ulic, na których kierowcy parkują na trawnikach, zakazach, chodnikach czy ścieżkach rowerowych, jest bardzo dużo. Reagujemy za każdym razem. Wysyłamy tam patrole i podczas codziennych służb strażnicy sprawdzają prawidłowość parkowania na wskazanych przez mieszkańców ulicach.

lista aktualności

2019 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl