Miejski anioł stróż czyli Katowicki Inteligentny System Monitoringi i Analiz
Jest to pierwszy w Polsce inteligentny system monitoringu, który sam wykrywa i alarmuje dyspozytorów w zakresie kilkunastu określonych zdarzeń. System obsługują katowiccy strażnicy miejscy.
Monitoring miejski działa prewencyjnie.
System pozwala poprawiać bezpieczeństwo publiczne, w tym drogowe, efektywnie zarządzać pracą strażników miejskich, a także sprawniej działać w sytuacjach kryzysowych. KISMiA jest projektem ciągle rozbudowywanym i rozwija się w miarę zapotrzebowania zgłaszanego przez mieszkańców, straż miejską i policję.
Są newralgiczne miejsca miasta, nie ma jednak reguły na to, co się gdzie wydarzy. Nie jest również przesądzone, że w miejscach, w których odbywają się imprezy, w których jest np. kilkaset osób będzie potrzebna interwencja, bo nieraz jak się mówi - najciemniej jest pod latarnią.
Jak wygląda praca operatora monitoringu ? co operator monitoringu może zobaczyć na monitorach?
Prace dyspozytorów wspomaga system automatycznie rozpoznający kilkanaście rodzajów zdarzeń: - leżący człowiek – obserwator monitoringu będzie mógł natychmiast sprawdzić jak doszło do tej sytuacji i powiadomić najbliżej znajdującego się funkcjonariusza o potrzebie interwencji, - pozostawiony obiekt – zapobieganie zamachom terrorystycznym, a także kosztownym akcjom unieszkodliwiania pozostawionego obiektu poprzez szybkie odnalezienie właściciela zguby, - usunięty obiekt – szybka identyfikacja sprawców kradzieży czy wandalizmu, - zbiegowisko, manifestacja – monitorowanie rozwoju sytuacji i zapobieganie zagrożeniom w przestrzeni publicznej, - przekroczenie strefy – np. wkraczanie na jezdnię w niebezpiecznych miejscach, - ruch samochodów na zakazie, - jazda po chodniku, - próby włamania do pojazdów, jazda pod prąd, parkowanie w niedozwolonych miejscach, kolizje pojazdów, - pojawianie się zwierząt, - wyprowadzanie psów na teren Stref Aktywności Rodzinnej, -pojawianie się dzikich zwierząt, - zmiana położenia obiektów – dewastacja – wylicza Grzegorz Wierzbicki ze Straży Miejskiej w Katowicach.
Zdarzenia automatycznie zakwalifikowane przez system jako alerty są przekazywane do obserwatorów w celu ich weryfikacji i w razie konieczności do podjęcia interwencji.
Tylko we wrześniu br. system wygenerował 526 alertów. 58 zdarzeń zakończyło sie postępowaniem mandatowym, 29 pouczeniami, 40 alertów to sprawy niezakończone, które są w trakcie realizacji, 394 zdarzeń zakończyło się zwróceniem uwagi, zostały przekazene innym instytucjom lub były to alarmy niepotwierdzone.