do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Michał Szafran i jego Balu zostali najlepszym zespołem patrolowym

2019-05-09, Czwartek
 

Podczas szkolenia zorganizowanego w Bełchatowie  przez Polski Związek  Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych Michał Szafran z katowickiej straży miejskiej i jego czworonożny partner Balu zostali najlepszym zespołem patrolowym.

 

Czworonożni funkcjonariusze  katowickiej Straży Miejskiej przeszli po raz kolejny szkolenie zakończone egzaminem sprawdzającym dalszą przydatność do służby. Balu, Rico, Ares i Dragon doskonale zdali test sprawności i posłuszeństwa i  nadal będą pilnowały porządku na ulicach naszego miasta.

 

Celem szkolenia było  podniesienie wartości użytkowej psów i umiejętności praktycznej pracy przewodnika. Przewodnicy psów patrolowych oraz psów specjalistycznych do wykrywania zapachu materiałów wybuchowych i zapachu narkotyków z różnych służb mundurowych wymienili się też swoimi doświadczeniami.

 

Psy patrolowe pracują z katowickimi strażnikami miejskimi od początku 2013 roku. Codzienna służba z takim partnerem to nieustanna praca i trening. Pies musi być niezwykle sprawny i posłuszny swojemu przewodnikowi. Te umiejętności są regularnie sprawdzane na specjalistycznych szkoleniach, które zakończone są egzaminem atestującym czworonogi.

 

Balu, Rico, Ares i Dragon dowiodły, że są doskonale przygotowane do służby na katowickich ulicach. W czasie szeregu zróżnicowanych ćwiczeń specjaliści sprawdzili ich poziom agresji oraz stosowania się do rozkazów wydawanych przez przewodnika. Każdy z nich otrzymał wysokie noty oraz atest przydatności do dalszej służby.

 

Podczas szkolenia zorganizowanego w Bełchatowie  przez Polski Związek Przewodników Psów Służbowych Michał Szafran z katowickiej straży miejskiej i jego czworonożny partner Balu zostali najlepszym zespołem patrolowym

 

Atestacja

Komenda: równaj, zostań, waruj, zawróć –   poruszają się na luźnej smyczy, przy nodze przewodnika – czworonożni strażnicy reagują na komendy wydawane słownie  i przy pomocy gestów. Wystarczy skinienie dłonią i psy musza wiedzieć  co ma robić. Przewodnik i pies musza rozumieć się  bez słów. To bardzo ważne w sytuacjach kiedy na przykład trzeba działać w miejscach, w których jest głośno. Pies mógłby wtedy nie usłyszeć komendy słownej, a pokazane gestem na pewno do niego dotrą.

Atestacja ocenia pod kątem posłuszeństwa psa, pokonywania przeszkód,  zatrzymywania przestępcy i obrony swojego przewodnika. Tego typu egzaminy prowadzone są co roku i głównym ich celem jest doskonalenie umiejętności psów  w kategoriach do których są przeznaczone. Bez atestacji pies nie może wyjść na uliczny patrol.

 

Czworonożni  strażnicy miejscy są pomocni przy pilnowaniu porządku na ulicach naszego miasta, zabezpieczaniu dużych imprez, a także do obrony przewodnika.

 

Chcąc utrzymać sprawność "czworonożnych funkcjonariuszy" ich przewodnicy stale prowadzą ćwiczenia ze swoimi pupilami dbając o ich nienaganną kondycję.

lista aktualności

2019 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla