Michał Szafran i jego Balu zostali najlepszym zespołem patrolowym
Podczas szkolenia zorganizowanego w Bełchatowie przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych Michał Szafran z katowickiej straży miejskiej i jego czworonożny partner Balu zostali najlepszym zespołem patrolowym.
Czworonożni funkcjonariusze katowickiej Straży Miejskiej przeszli po raz kolejny szkolenie zakończone egzaminem sprawdzającym dalszą przydatność do służby. Balu, Rico, Ares i Dragon doskonale zdali test sprawności i posłuszeństwa i nadal będą pilnowały porządku na ulicach naszego miasta.
Celem szkolenia było podniesienie wartości użytkowej psów i umiejętności praktycznej pracy przewodnika. Przewodnicy psów patrolowych oraz psów specjalistycznych do wykrywania zapachu materiałów wybuchowych i zapachu narkotyków z różnych służb mundurowych wymienili się też swoimi doświadczeniami.
Psy patrolowe pracują z katowickimi strażnikami miejskimi od początku 2013 roku. Codzienna służba z takim partnerem to nieustanna praca i trening. Pies musi być niezwykle sprawny i posłuszny swojemu przewodnikowi. Te umiejętności są regularnie sprawdzane na specjalistycznych szkoleniach, które zakończone są egzaminem atestującym czworonogi.
Balu, Rico, Ares i Dragon dowiodły, że są doskonale przygotowane do służby na katowickich ulicach. W czasie szeregu zróżnicowanych ćwiczeń specjaliści sprawdzili ich poziom agresji oraz stosowania się do rozkazów wydawanych przez przewodnika. Każdy z nich otrzymał wysokie noty oraz atest przydatności do dalszej służby.
Podczas szkolenia zorganizowanego w Bełchatowie przez Polski Związek Przewodników Psów Służbowych Michał Szafran z katowickiej straży miejskiej i jego czworonożny partner Balu zostali najlepszym zespołem patrolowym
Atestacja
Komenda: równaj, zostań, waruj, zawróć – poruszają się na luźnej smyczy, przy nodze przewodnika – czworonożni strażnicy reagują na komendy wydawane słownie i przy pomocy gestów. Wystarczy skinienie dłonią i psy musza wiedzieć co ma robić. Przewodnik i pies musza rozumieć się bez słów. To bardzo ważne w sytuacjach kiedy na przykład trzeba działać w miejscach, w których jest głośno. Pies mógłby wtedy nie usłyszeć komendy słownej, a pokazane gestem na pewno do niego dotrą.
Atestacja ocenia pod kątem posłuszeństwa psa, pokonywania przeszkód, zatrzymywania przestępcy i obrony swojego przewodnika. Tego typu egzaminy prowadzone są co roku i głównym ich celem jest doskonalenie umiejętności psów w kategoriach do których są przeznaczone. Bez atestacji pies nie może wyjść na uliczny patrol.
Czworonożni strażnicy miejscy są pomocni przy pilnowaniu porządku na ulicach naszego miasta, zabezpieczaniu dużych imprez, a także do obrony przewodnika.
Chcąc utrzymać sprawność "czworonożnych funkcjonariuszy" ich przewodnicy stale prowadzą ćwiczenia ze swoimi pupilami dbając o ich nienaganną kondycję.