Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

Kopciuchy na celowniku - ruszyły kontrole z wykorzystaniem drona

2022-10-28, Piątek
 

Sezon grzewczy rozpoczęty, a wraz z nim katowicka straż miejska przeprowadza kontrole z wykorzystaniem drona. Funkcjonariusze sprawdzają czym mieszkańcy palą w piecach i kominkach.

Za pomocą drona są już kontrolowane z powietrza paleniska w Katowicach.  Sprzęt jest w stanie dokładnie wskazać miejsce zatruwające powietrze.

Kontrole prowadzone są  z użyciem bezzałogowego statku powietrznego wyposażonego w głowicę pomiarową pozwalającą w niezwykle precyzyjny sposób wskazać miejsce, w którym wykryto zanieczyszczenia

Szybki pomiar

Pomiar podstawowych parametrów, w tym poziomu zanieczyszczeń pyłami PM2,5 i PM10, jest wykonywany natychmiastowo, a następnie odczytywany na komputerze zespołu kontrolującego

Badania prowadzone są przez zespół składający się z operatora drona - firmy współpracującej z Urzędem Miasta w Katowicach  oraz funkcjonariuszami Zespołu Ochrony Środowiska  straży miejskiej, dzięki czemu w przypadku wykrycia wykroczenia możliwe jest natychmiastowe przeprowadzenie kontroli.

Surowe kary

Przypomnijmy, w przypadku stwierdzenia wykroczenia kontrola może zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym do 500 zł, a nawet grzywną w wysokości do 5 tys. zł w przypadku odmowy przyjęcia mandatu i skierowania sprawy do sądu.

 

lista aktualności

2023 © Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry