I ja mogę zostać Bohaterem
„5-letni bohater uratował życie mamie”, „11-letni Antoś uratował życie tonącym w Bałtyku”, „10 latek uratował życie ojczymowi”, „Dzielny 9-latek uratował mamie życie”, „4-latek uratował mamę”, „4-latek wezwał pomoc do swojej babci”… to tytuły artykułów, które można przeczytać w intrenecie. Te dzieci wiedziały jak się zachować w sytuacji, kiedy bliscy potrzebowali pomocy. Ale, czy wszystkie dzieci znają zasady pierwszej pomocy ?
"Lepiej dmuchać na zimne" to przysłowie chyba zna każdy, oznacza być ostrożnym, stosować wszelkie środki zapobiegawcze. Jednak czasami w kwestii profilaktyki uważamy, że nas to na pewno nie spotka. Pamiętajmy jednak, że "wypadki chodzą po ludziach..." i nikt z nas tego nie zmieni. Mimo, że na wiele rzeczy i spraw w życiu mamy bardzo duży wpływ, to zdarzenia losowe są całkowicie poza naszą kontrolą. Wygląda na to, że jedyne co możemy zrobić to starać się dbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu jest coraz więcej, dlatego tak ważna jest edukacja już od najmłodszych lat, bo dzięki niej nawet 3, 4, czy 7- latek może zdołać uratować czyjeś życie.
Straż Miejska w Katowicach już od wielu lat realizuje autorski program profilaktyczny skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych z etapu edukacji zintegrowanej pn. „I ja mogę zostać bohaterem”. Program ten jest odpowiedzią na potrzeby edukacji dzieci w zakresie kształtowania umiejętności prawidłowego reagowania w sytuacjach wymagających wezwania pomocy odpowiednich służb ratowniczych i interwencyjnych. Ideą powstałego przedsięwzięcia jest przyswojenie przez dzieci numerów telefonów alarmowych, stopniowe kształtowanie umiejętności właściwego reagowania w sytuacjach trudnych, rozwijanie zrozumienia roli osoby będącej świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia wymagającego interwencji.
W ostatnim czasie strażniczki odwiedziły przedszkolaków z Miejskich Przedszkoli nr 66, 65 i 97 oraz uczniów Zespołu Szkół Zakonu Pijarów . Dzieci miały okazję zapoznać się z pracą strażników miejskich oraz poznać mundur z charakterystycznymi elementami. Zaprezentowano służbowe wyposażenie strażników, niezbędne i pomocne podczas realizacji codziennych zadań. Jednak głównym celem spotkania było utrwalenie numerów alarmowych oraz omówienie sytuacji, które wymagają wezwania pomocy. Dzieci dowiedziały się również jak rozmawiać z operatorem służb ratowniczych, i że nigdy nie odkładamy słuchawki jako pierwsi.
Na koniec, strażniczki wręczyły dzieciom zawieszki odblaskowe zwiększające bezpieczeństwo na drodze z numerem alarmowym 112.