Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

Błyśnij dla życia

2022-01-14, Piątek
 

Kolejny raz katowiccy strażnicy miejscy wspólnie z funkcjonariuszami  Komendy Miejskiej Policji w Katowicach oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego przeprowadzili akcję „Błyśnij dla życia" Podczas akcji przekazaliśmy 800 elementów odblaskowych, dzięki którym piesi będą bardziej widoczni i bezpieczni życia.

Słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadający zmrok powodują, że piesi na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego też, dbając o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, funkcjonariusze rozdawali im elementy odblaskowe.

Apelujemy do wszystkich pieszych, aby po zmroku dbając o własne bezpieczeństwo zabierali ze sobą elementy odblaskowe. Każdy odblask, to szansa dla kierowcy na wcześniejsze ich zauważenie w niedostatecznej przejrzystości powietrza, w szczególności po zmroku. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego bardzo często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu), ponieważ samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), element odblaskowy należy umieszczać możliwie nisko sylwetki, wówczas wcześniej pada na niego snop światła.

Pamiętajmy, że jeden mały odblask przyczepiony do ubrania, może uratować życie.

lista aktualności

2024 © Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry