Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

30-lecie Straży Miejskiej w Katowicach.

2022-09-06, Wtorek
 

Katowicka Straż Miejska służy stolicy województwa już od 30 lat. W związku z obchodzonym jubileuszem katowiccy strażnicy otrzymali nagrody od Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy oraz awanse na wyższe stanowiska służbowe. Od początku tego roku strażnicy podjęli prawie 20,5 tysiąca interwencji, w tym ponad 13,5 tysiąca związanych z łamaniem przepisów ruchu drogowego.

29 sierpnia w Polsce obchodzona była rocznica uchwalenia ustawy z 1997 roku, która określa funkcjonowanie straży gminnej. Natomiast pierwszym dokumentem, który prawnie usankcjonował funkcjonowanie katowickiej Straży Miejskiej było Zarządzenie z dnia 25 lutego 1992 r. Uroczystości związane z rocznicą założenia straży miejskiej w Katowicach odbyły się dzisiaj w MDK Bogucice-Zawodzie.

W uroczystej zbiórce wzięli udział: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Przewodniczący Rady Miasta Macieja Biskupski, Sekretarz Miasta Katowice  Maciej Stachura, Pierwszy Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Mariusz Krzystyniak, Komendant Miejski Policji w Katowicach  inspektor Arkadiusz Konowalski, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach starszy brygadier  Arkadiusz Korzeniewski, przedstawiciele instytucji miejskich współpracujących ze strażą miejską oraz przedstawiciele związków zawodowych działających w straży miejskiej.

W trakcie uroczystości  Prezydent Miasta Katowice Marin Krupa wręczył 30 funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym nagrody z „Programu zapobiegania przestępczości oraz  ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego w 2022 roku” a Komendant Straży Miejskiej Paweł Szeląg za zaangażowanie w służbę na rzecz miasta Katowice i jego mieszkańców awansował na wyższe stanowiska służbowe 42 funkcjonariuszy i pracowników straży.

Katowiccy strażnicy miejscy konsekwentnie realizują zadania w trzech najważniejszych obszarach: dbając o porządek publiczny i w ruchu drogowym, zapewniając bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży oraz działając na rzecz ochrony środowiska. Na realizacji tych zadań skupiają się w trakcie pracy w terenie, którą realizują pracownicy zatrudnieni na 82 etatach. W sumie w katowickiej straży miejskiej jest 151 etatów. Część funkcjonariuszy pracuje w terenie, inni np. obsługują tzw. KISMię, czyli Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analiz. To system składający się z ok. 300 kamer uzupełniony o sztuczną inteligencję, która wspiera pracę operatorów. Zastosowana technologia informatyczna wspomaga wykrywanie szeregu zdarzeń, takich jak np. kolizja pojazdów czy zbiegowisko ludzi; wówczas po zarejestrowaniu zdarzenia przez kamery, system za pomocą alertów powiadamia o nim dyspozytorów monitoringu, a ten ocenia sytuację i w miarę konieczności wzywa na miejsce odpowiednie służby.

Katowicka straż miejska jest jedną z nowocześniejszych. Strażnicy miejscy mają do swojej dyspozycji 13 samochodów – w tym 1 pojazd elektryczny oraz 1 pojazd specjalny będący do dyspozycji zespołu zajmującego się ochroną środowiska. Ponadto na stanie katowickiej straży miejskiej znajdują się 4 skutery, 3 rowery elektryczne i 2 rowery zwykłe.

Uroczystą zbiórkę uświetnili muzycy-policjanci z Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W czasie uroczystości został również wyświetlony specjalnie przygotowany na tę okazję film przybliżający codzienną pracę strażników. Szczególnie miłą częścią uroczystości były przemówienia zaproszonych gości. Jest dla nas niezwykle ważne uznanie w oczach osób na co dzień z nami współpracujących, tak jak i w odczuciu samych mieszkańców, dla których pracujemy. Katowiccy strażnicy miejscy konsekwentnie realizują zadania w najważniejszych obszarach: dbają o porządek publiczny i w ruchu drogowym oraz działają na rzecz ochrony środowiska, a słowa padające w przygotowanym materiale filmowym doskonale podsumowują 30- lat pracy strażników.

Zaczynaliśmy w Katowicach od 30-osobowej formacji, dzisiaj to ponad 150 etatów. Codziennie realizujecie setki zgłoszeń, czuwając nad bezpieczeństwem i porządkiem w Katowicach. Reagujecie na łamanie przepisów o ruchu drogowym, weryfikujecie czym mieszkańcy palą w piecach. To niezwykle ważne działania wpływające na bezpieczeństwo i zdrowie katowiczan.mówił w trakcie uroczystości Marcin Krupa, prezydent Katowic

Serdecznie dziękuję za trzy dekady służby dla Katowic. Jednocześnie życzę Wam, aby sprawne wykonywanie powierzonych zadań spotykało się z ludzką życzliwością i przychylnością. Niech Wasze postawy w służbie nadal budują autorytet i sławią dobre imię Straży Miejskiej. W tym szczególnym dniu życzę Wam również samych sukcesów w dalszej pracy, satysfakcji oraz pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.dodał prezydent Katowic

Relacja z 30-lecie Straży Miejskiej w Katowicach. Jubileusz w MDK Bogucice-Zawodzie | wKatowicach.eu

lista aktualności

2024 © Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry