Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

Mandaty za picie pod chmurką

2013-04-22, Poniedziałek

Przebłysk wiosennej pogody zachęcił katowiczan do spotkań w plenerze. Wielu z nich zapominało, że podczas takich okazji nie należy spożywać alkoholu. Zgodnie bowiem z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabronione jest spożywanie napojów alkoholowych między innymi na ulicach, placach i w parkach. Kto złamie ten przepis popełni wykroczenie za które grozi stuzłotowy mandat. 
Ciepłe dni to dla katowickich strażników miejskich okres wzmożonych działań wobec osób spożywających alkohol poza miejscami do tego przeznaczonymi. W ramach codziennej służby mundurowi kontrolują szczególnie takie miejsca jak boiska szkolne, parki, place zabaw czy skwery. I choć zakaz spożywania alkoholu pod tak zwaną chmurką obowiązuje od wielu lat, to wciąż nie brakuje osób, które wolą delektować się trunkami w plenerze. Świadczy o tym ilość podejmowanych przez strażników czynności. Do tej pory mundurowi wystawili amatorom picia alkoholu w miejscach zabronionych ponad 180 mandatów. W przypadku tego wykroczenia karalne jest także usiłowanie spożycia alkoholu, a więc zachowanie zmierzające bezpośrednio do spożycia, które jednak nie następuje. Oznacza to, że strażnicy miejscy ukarzą osobę, która w miejscu do tego nie wyznaczonym będzie siedziała przy otwartej puszcze piwa lub butelce innego alkoholu. Takie właśnie zachowanie jest usiłowaniem spożycia alkoholu. Sankcją dodatkową jest przepadek napojów alkoholowych niezależnie od tego czy sprawca jest ich właścicielem.

Spożywanie piwa lub innego alkoholu w miejscach niedozwolonych jest bardzo uciążliwe, zwłaszcza, gdy alkohol spożywany jest na ławce przed blokiem, na trawniku czy placu zabaw. Dlatego też strażnicy reagują na wszelkie wykroczenia, które wiążą się ze spożywaniem alkoholu. Nie ma pobłażania dla osób używających słów wulgarnych, wszczynających awantury czy też niszczących mienie. Funkcjonariusze w takich okolicznościach nakładają grzywny w drodze mandatów karnych lub kierują wnioski o ukaranie do sądu. Ponadto osoby nietrzeźwe, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia lub znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu czy życiu lub zdrowiu innych osób mogą zostać doprowadzone do izby wytrzeźwień.

Wszelkie zauważaone przypadki naruszeń prawa związane ze spożywaniem alkoholu prosimy zgłaszać pod bezpłatny, całodobowy numer 986.

lista aktualności

2024 © Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry