do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Zapaliła się sadza w kominie

2018-11-15, Czwartek
 

Duże zadymienie spowodowało, że na ulicy Dworcowej w Katowicach strażnicy miejscy musieli ewakuować mieszkańców budynku. Jak się okazało, powodem było zapalenie się sadzy w kominie.  

Noce są coraz chłodniejsze, niektórzy zaczynają już palić w piecach i kominkach, by ogrzać swoje domy. Pamiętajmy, że nieodpowiednio konserwowany komin, w którym zalega sadza, może doprowadzić do zatrucia domowników lub sąsiadów tlenkiem węgla, pożaru dachu, a w konsekwencji całego budynku.

We wtorek 13 listopada strażnicy miejscy patrolowali rejon ścisłego centrum miasta. Kilka minut po godzinie 8 funkcjonariusze zauważyli gęsty dym wydobywający się z komina kamienicy przy ulicy Dworcowej. Po zlokalizowaniu posesji, z której wydobywały się kłęby dymu strażnicy wezwali na miejsce zespół Państwowej Straży Pożarnej. Sami zaś ustalili, że powodem bardzo dużego zadymienia okolicy było zapalenie się sadzy w kominie.

Z uwagi na duże niebezpieczeństwo dla mieszkańców, strażnicy dokonali ich ewakuacji, zaś miejsce zdarzenia zabezpieczyli taśmą ostrzegawczą, przed ewentualnym dostępem osób postronnych.

Dzięki szybkiej interwencji strażników miejskich ogień nie rozprzestrzenił się na cały budynek i do tragedii nie doszło.

Tego typu pożary to zazwyczaj efekt zaniedbań lub niesprawnego komina. Gdy zapali się sadza w kominie następuje gwałtowna reakcja spalania i bardzo głośny szum. W efekcie paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym, a wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla, co w konsekwencji prowadzi do zatrucia czadem.

Aby zapobiec tego typu zdarzeniom należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach: wolno spalać w kotłach (piecach) wyłącznie te paliwa (materiały), do których palenisko jest przystosowane oraz należy systematycznie oczyszczać przewody dymowe i spalinowe (kominy).

lista aktualności
Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla