• Tłumacz języka migowego
BIP
Straż Miejska w Katowicach
Straż Miejska w Katowicach
Strona główna/Aktualności/"Wyzwanie-parkowanie" - podsumowanie działań straży (..)

"Wyzwanie-parkowanie" - podsumowanie działań straży miejskiej w lutym 2025 r.


4.03.2025

Żółta blokada na kole samochodu to widok, którego nie chciałby zastać żaden z kierowców po podejściu do auta. Niestety, takie sytuacje się zdarzają i wcale nie jest to rzadkość.  Jak często strażnicy miejscy sięgają po ten rodzaj kary za nieprawidłowe parkowanie?

Trwa akcja „Wyzwanie-parkowanie”. W lutym br. Strażnicy miejscy przeprowadzili 3490 interwencji. 2014 dotyczyło nieprawidłowości w ruchu drogowym.

Najczęściej łamane przepisy to:

  • Niestosowanie się do znaków zakazu zatrzymania i postoju - 869
  • Niestosowanie się do innych niż znaki drogowe ograniczeń i zakazów zatrzymania i postoju (ścieżki rowerowe, drogi dla pieszych, parkowanie na podjeździe do bram, na przejściach dla pieszych itp.) - 458
  • Wykraczanie przeciwko innym przepisom prawa o ruchu drogowym - 501
  • Naruszenie zakazu ruchu w obu kierunkach - 107
  • a ponadto: pojazdy usunięte na koszt właściciela - 1, zanieczyszczanie drogi - 26, uchylanie się od obowiązków utrzymania drogi - 50, interwencje dot. pojazdów porzuconych i pojazdów bez tablic rejestracyjnych - 45

Najwięcej interwencji strażnicy miejscy przeprowadzili na terenie dzielnicy Śródmieście - 974

Niektórzy kierujący nie cofną się przed niczym aby zaparkować samochód w dogodnej lokalizacji- nawet na trawniku. W lutym  odnotowaliśmy 197 takie ”popisy” niepokornych kierowców.

Miniony tydzień – 24.02-02.03.2025 r. zakończyliśmy przeprowadzeniem 813 interwencji. 417 to nieprawidłowości w ruchu drogowym. Parkowanie w sposób powodujący niszczenie zieleni – 23.

Życie kierowcy nie jest łatwe. Każdy kierowca wie, że znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania pojazdu nie jest czasami łatwą sprawą, ale nie zwalnia go to z obowiązku stosowania się do przepisów ruchu drogowego.

W lutym 399 kierujących zobaczyło na kole swojego auta blokadę, a w styczniu 434.

Jak powinien zachować się kierowca, któremu unieruchomiono koła pojazdu blokadą?

Kierowca, który wrócił do swojego samochodu i zobaczył na nim blokadę unieruchamiającą, powinien postępować następująco:

  1. Zadzwonić pod numer telefonu znajdujący się na pozostawionej przez strażników informacji. Podczas rozmowy podać lokalizację, w której stoi pojazd, oraz jego markę i numer rejestracyjny.
  2. Zaczekać na przyjazd straży miejskiej. Kierowca może również samodzielnie pójść pod wskazany adres, jeśli nie ma przy sobie telefonu. Strażnicy pojawią się w niedługim czasie i zdejmą blokadę z koła.

Jakie są konsekwencje zdjęcia blokady na własną rękę?

Choć przestraszeni wizją mandatu kierowcy niekiedy decydują się na samodzielne zdjęcie blokady bez wzywania funkcjonariuszy, to rozwiązanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego?

Blokada stanowi mienie należące do straży miejskiej. Jej uszkodzenie czy kradzież może nieść za sobą poważne zarzuty i grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.

do góry