Wyzwanie-Parkowanie: Podsumowanie tygodnia. Ponad 21 tysięcy złotych w mandatach!
Znamy wyniki kolejnej odsłony akcji „Wyzwanie-Parkowanie”. W ostatnim tygodniu maja (25–31.05.2026 r.) strażnicy miejscy w Katowicach mieli pełne ręce roboty. Bilans? Setki wykroczeń, blokady na kołach i kary finansowe dla kierowców ignorujących przepisy.
Mimo regularnych kontroli i apeli, problem nieprawidłowego parkowania w naszym mieście wciąż jest widoczny. W minionym tygodniu funkcjonariusze ujawnili łącznie 478 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji.
Królowie „zakazów” i niszczyciele zieleni
Największą grupę kierowców stanowili ci, którzy za nic mieli znaki B-35 i B-36. Aż 202 interwencje dotyczyły niezastosowania się do zakazu zatrzymywania i postoju.
Strażnicy często interweniowali również w przypadkach, które bezpośrednio utrudniają życie innym uczestnikom ruchu:157 przypadków – parkowanie na chodnikach, przejściach dla pieszych i ścieżkach rowerowych. 83 przypadki – naruszenie innych przepisów ruchu drogowego. 35 przypadków – złamanie zakazu ruchu w obu kierunkach.
Niestety, ucierpiała także miejska estetyka. 43 kierujących odpowie za niszczenie zieleni publicznej, a w 5 przypadkach interwencje dotyczyły pojazdów porzuconych lub bez tablic rejestracyjnych.
Śródmieście pod lupą
Gdzie parkuje się najgorzej? Statystyki nie kłamią – niechlubnym liderem pozostaje Śródmieście, gdzie przeprowadzono aż 164 interwencje. To właśnie tam najtrudniej o wolne miejsce, co często skłania kierowców do ryzykownego i kosztownego łamania przepisów.
Konsekwencje: mandaty i blokady, wnioski do sądu
Dla wielu kierowców tydzień zakończył się bolesnym uszczupleniem portfela. W zakończonych postępowaniach ukarano już 149 kierujących, którzy będą musieli zapłacić łącznie ponad 21 tysięcy złotych. Wobec 50 pojazdów zastosowano urządzenia blokujące koła. 76 osób pouczono, 3 sprawy skierowano do sądu
Zobacz „mistrzów parkowania” w naszej galerii!
W galerii poniżej publikujemy zdjęcia dokumentujące najbardziej rażące przypadki „fantazji” katowickich kierowców. Niektóre z nich pokazują, że do miana „mistrza parkowania” wystarczy odrobina bezmyślności i całkowity brak empatii wobec pieszych czy rowerzystów.Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę i parkowanie w miejscach do tego wyznaczonych. Pamiętajmy, że każdy źle zostawiony samochód to potencjalne zagrożenie lub utrudnienie dla innych.