do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Wyrzucił lodówki na terenie miejskim - namierzyli go strażnicy miejscy

2020-07-07, Wtorek
 

Zużyty sprzęt elektroniczny, urządzenia AGD, spalone świetlówki czy zepsute zabawki elektroniczne wciąż wyrzucamy po prostu do śmietnika. A przecież elektrośmieci powinniśmy utylizować w odpowiedni sposób. Wiele osób o tym „zapomina”. Zapomniał o tym mieszkaniec Mysłowic, który na terenie miejskim pozbył się kłopotu wyrzucając zużyte lodówki. To „zapomnienie” kosztowało go 1000 złotych

 

Mieszkaniec Mysłowic został namierzony przez urządzenie rejestrujące 7 maja br. w rejonie Alei Roździeńskiego. Mężczyzna przyjechał ciężarówką, otworzył skrzynię ładunkową o pozbył się niepotrzebnego sprzętu. Strażnicy Miejscy z Zespołu Ochrony Środowiska ustalili jego dane personalne i dzisiaj zaprosili do siedziby straży miejskiej. Po obejrzeniu krótkiego filmu mieszkaniec Mysłowic przyznał się do wyrzucenia lodówek. Za zaśmiecanie i nieprzekazanie do utylizacji zużytego sprzętu będzie musiał zapłacić 1000 zł.

 

Utylizacja zużytego sprzętu zgodnie z prawem

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzenia, których działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych, poddawane są obowiązkowi zbierania, odzysku i recyklingu. Oznacza to, że wszystkie pralki, zmywarki, chłodziarko-zamrażarki, urządzenia klimatyzacyjne, mikrofalówki, odkurzacze, żelazka, tostery, a nawet świetlówki kompaktowe, po okresie użytkowania nie mogą zostać tak po prostu wyrzucone do śmieci. Powinny trafić do punktów odbioru odpadów elektrycznych, gdzie zostaną poddane procesowi recyklingu lub unieszkodliwiania.

Dlaczego? Ponieważ elektrośmieci zawierają trujące substancje, takie jak rtęć, kadm, związki bromu, ołów czy chrom.

lista aktualności

2019 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl