• Tłumacz języka migowego
BIP
Straż Miejska w Katowicach
Straż Miejska w Katowicach
Strona główna/Aktualności/Wilgotnościomierz - nowy oręż w walce o czyste powietrze

Wilgotnościomierz - nowy oręż w walce o czyste powietrze


21.10.2017
 

Straż miejska posiada na wyposażeniu wilgotnościomierz. Jest to urządzenie służące do pomiaru wilgotności biomasy stałej. To efekt wejścia w życie uchwały antysmogowej, która zakazuje spalania w piecach i kominkach biomasy stałej w tym m.in. drewna o wilgotności większej niż 20%.

Uchwała antysmogowa, której przepisy obowiązują od 1 września br. zakazuje spalania w piecach najgorszej jakości paliw, czyli mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego oraz  biomasy stałej w tym drewna o wilgotności powyżej 20%.  

Spalanie  zbyt  wilgotnego drewna  prowadzi do znacznej emisji szkodliwych dla zdrowia substancji,. Takie drewno jest mniej wydajne  energetycznie, gdyż część energii spalania zostaje zużyta na odparowanie wilgoci.

Mokrego drewna spala się bardzo dużo, co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania, powoduje obniżenie sprawności urządzeń odprowadzających spaliny, zwiększenie emisji pyłów,  a co za tym idzie wzrost emisji rakotwórczych gazozoli i areozoli (benzopiren, fenol)

Wilgotnościomierz jest w posiadaniu strażników od kilku dni. Nasze działania dotyczące kontroli  palenia biomasą stałą m.in. drewnem mają w tej chwili wyłącznie charakter edukacyjny. Głównym jej zamierzeniem jest osiągnięcie następujących celów:

  • kształtowanie świadomości mieszkańców w zakresie zagrożeń dla środowiska i zdrowia człowieka, wynikających ze spalania odpadów i paliw złej jakości zabronionych przez naszą ustawę antysmogową,
  • promowanie działań zmierzających do wyeliminowania spalania odpadów i  substancji zakazanych w piecach, a tym samym zmniejszania emisji trwałych zanieczyszczeń organicznych do atmosfery, co w efekcie przyniesie poprawę jakości powietrza w Katowicach i województwie,
  • dążenie do ukształtowania wśród mieszkańców Katowic postawy tzw. „samokontroli sąsiedzkiej”, a tym samym budowa poczucia odpowiedzialności za środowisko,
  • wzbogacanie wiedzy i aktywizacja środowisk opiniotwórczych.

do góry