do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Strażnicy miejscy z Zespołu Komunalnego wykryli pożar w pobliżu lasu

2018-03-13, Wtorek
 

Chociaż ich głównym zadaniem jest zapewnianie  porządku w Katowicach, tym razem przyczynili się do gaszenia pożaru. Strażnicy , wykonujący kontrole palenisk  dostrzegli dym unoszący się nad lasem i szybko zaalarmowali odpowiednie służby.

Jak się okazało zagrożenie było naprawdę duże. Na leśnym terenie leśny zlokalizowany na końcu ul. Goetla, około 100 metrów za pętlą autobusową paliło się blisko 30 starych opon samochodowych oraz znajdujące się w ich pobliżu drzewo.

Teren, na którym paliły się opony  przeznaczony był do gry w paintball. Znajdowało się  tam kilkaset opon.  W związku z zaistniałą sytuacją oraz groźbą rozprzestrzenienia się ognia na znajdujące się w pobliżu opony i drzewa, strażnicy wezwali straż pożarną i przystąpili do zabezpieczenia terenu przed dostępem do niego osób postronnych.

Już po kilkunastu minutach na miejsce przyjechali strażacy z OSP Kostuchna i Jednostki ratowniczo Gaśniczej z Szopienic. Pożar został szybko ugaszony.

„Zobaczyłem słup czarnego dymu i postanowiliśmy  sprawdzić, co tak się pali” - wspomina strażnik Damian Nawara. Zapach palącej się gumy oraz chemii czuć było z daleka - dodaje.

Szybka reakcja strażników miejskich  najprawdopodobniej zapobiegła rozprzestrzenianiu się ognia.

Nie było to jedyne zagrożenie, na które zareagowali strażnicy miejscy. Kilka dni temu na ulicy Gliwickiej , strażnicy z Referatu Zachód zauważyli ważący  kilkanaście kilogramów fragment ściany, który w każdej chwili mógł spaść na uczęszczany chodnik.

Strażnicy  zabezpieczyli chodnik- otaśmowali go, sprawdzili również zewnętrzny stan budynku,  czy nie ma innych potencjalnych niebezpieczeństw.

To co mogło w każdej chwili spaść, zostało usunięte przez strażaków.

Strażnicy miejscy zobowiązali ponadto administratora kamienicy do wykonania szczegółowego przeglądu technicznego.

Wykryte zagrożenia

lista aktualności
Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla