Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Strażnicy miejscy pomagają bezdomnym

2020-10-21, Środa
Straż miejska kontroluje miejsca rzebywania bezdomnych. fot archiwum
Straż miejska kontroluje miejsca przebywania bezdomnych. Fot archiwum

Kontrolowanie miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne to element codziennej pracy strażników miejskich. Kilkanaście dni temu na ulicy Słowackiego funkcjonariusze, po otrzymanej informacji znaleźli bezdomnego, głodnego i chorego mężczyznę. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

 

Katowicka straż miejska prowadzi regularne kontrole tych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Osoby te informowane są o możliwości skorzystania z pomocy w placówkach i noclegowniach, udzielających wsparcia potrzebującym. Strażnicy służą pomocą i w sytuacjach szczególnych, na prośbę osób bezdomnych, doprowadzają je do takich miejsc. Funkcjonariusze czekają też na informacje od samych mieszkańców naszego miasta o miejscach pobytu osób nie mających dachu nad głową. 

 

Schroniska, noclegowanie lub izba wytrzeźwień – to miejsca, do których funkcjonariusze najczęściej przewożą osoby bezdomne potrzebujące pomocy. Kiedy zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie wzywane jest pogotowie ratunkowe.

 

Tak było na ulicy Słowackiego. Po otrzymaniu zgłoszenia strażnicy pojechali pod wskazany adres. Bezdomny skarżył się na ból nogi. Mówił, że ma problemy z poruszaniem się. Funkcjonariusze zobaczyli, że jego noga jest spuchnięta. Natychmiast wezwali pogotowie, które przewiozło go do szpitala.

 

Pomoc osobom bezdomnym trwa cały rok, a strażnicy współpracują w tym zakresie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Katowicach oraz innymi instytucjami. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym działania te są zintensyfikowane. Strażnicy sprowadzają miejsca przebywania osób bezdomnych takie jak pustostany, węzły cieplne, altanki i inne miejsca które mogą być potencjalnym schronieniem przed zimnem.

 

Wszystkim odnalezionym proponują pomoc w postaci przewiezienia do noclegowni, rozmawiają i namawiają do skorzystania z takiego wsparcia.

 

Na ulicy Gliwickiej. Wezwani do dwóch bezdomnych mężczyzn strażnicy, wspólnie z pracownikiem MOPS zaoferowali pomoc. Obaj z tej pomocy skorzystali. Funkcjonariusze przewieźli ich do noclegowni.

 

Nie wszyscy jak się okazuje z tej pomocy chcą skorzystać, twierdząc, że są w stanie samodzielnie przetrwać zimę. Powody takiej decyzji są różne, niestety w wielu przypadkach barierą nie do pokonania jest rezygnacja ze spożywania alkoholu.

 

Aktualności – Miasto Katowice. Apel w sprawie osób bezdomnych​. Zgłaszanie informacji na temat osób wymagających pomocy. Wykaz miejsc gdzie osoby bezdomne mogą uzyskać pomoc

 

Apelujemy do Państwa o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub ubranych niestosownie do pory roku. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze, bezdomne, nietrzeźwe i dziwnie zachowujące się. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, dzwoniąc pod telefony alarmowe. Straż Miejska apeluje do wszystkich mieszkańców o informacje dotyczące przebywania osób bezdomnych, ponieważ taka pomoc może niejednokrotnie uratować im życie.

 

lista aktualności

2020 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry