do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Strażnicy miejscy namierzyli truciciela

2019-09-19, Czwartek
 

Strażnicy miejscy skontrolowali posesję i ujawnili proceder nielegalnego spalania odpadów. W piecu funkcjonariusze z Zespołu ds. Ochrony  Środowiska znaleźli m.in. spalony plastik.

 

Strażnicy  zdobyli informację, że komina zlokalizowanego  na terenie jednego z zakładów  wydobywa się śmierdzący dym. Przeprowadzona kontrola okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.  W piecu, w którym palić powinno się tylko węglem lub drewnem strażnicy znaleźli foliowe worki ze śmieciami, a w popielniku m.in. spalony plastik. Piwnica, w której znajdował się piec wypełniona była różnego rodzaju odpadami, co wskazywać mogło na regularne palenie śmieciami.

 

W trakcie kontroli nie zastano osoby podejrzewanej o nielegalny proceder.

 

Municypalni, w celu udowodnienia palenia śmieciami w piecu pobrali do chemicznej analizy próbki popiołu. Przeprowadzona ekspertyza zostanie załączona do prowadzonego w tej sprawie postępowania.

 

Katowiccy strażnicy miejscy każdego dnia dokonują kontroli palenisk domowych pod kątem spalania odpadów. W I półroczu 2019 roku  przeprowadzili 717 interwencji dotyczących spalania odpadów.

 

W związku z zachodzeniem podejrzenia, iż duże zadymienie i nieprzyjemny zapach może wynikać ze spalania śmieci strażnicy sporządzili 1249 protokołów kontroli palenisk. W wyniku podjętych działań strażnicy ujawnili łącznie 70 wykroczeń związanych ze spalaniem odpadów na terenach nieruchomości, . Funkcjonariusze ukarali sprawców wykroczeń 52 mandatami karnymi,  wobec 16 osób zastosowano środek oddziaływania wychowawczego, a w 2 przypadkach wystąpiono z wnioskiem o ukaranie do sądu. W trakcie 16 kontroli strażnicy pobrali  próbki popiołu pobranego bezpośrednio z palenisk do analizy.

 

Strażnicy mają prawo do wejścia na teren posesji, niezależnie od tego, czy mają zgodę właściciela, czy też nie. Jeśli gospodarz pali w piecu lub kominku śmieciami, może zostać ukarany mandatem w wysokości  do 500 zł.

lista aktualności

2019 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl