Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

Strażnicy Miejscy na IV Dniach Energii

2018-09-24, Poniedziałek
 

Jak dbać o klimat jednocześnie oszczędzając? Ile energii daje nam słońce?  Dlaczego warto zwrócić uwagę na transport publiczny?  IV Dni Energii w Katowicach za nami . Były ciekawe warsztaty, konkursy i pokazy. Uczestniczyli w nim strażnicy miejscy.

 

Każdy, niezależnie od wieku, mógł znaleźć coś ciekawego. Tegoroczne Dni Energii były połączone się z finałem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i odbyły się w Dniu bez samochodu.

 

Prezydent Katowic Marcin Krupa dokonał otwarcia Miejskiego Centrum energii czyli punkt informacyjnego dla mieszkańców powstał. W centrum możemy dowiedzieć się  jak zmienić sposób ogrzewania w mieszkaniu, kiedy i jak należy wymienić kocioł opalany węglem, jakie paliwa warto wykorzystywać do ogrzewania domu oraz wszystkiego o oszczędzaniu energii. Dostępne tam są  szczegółowe informacje o miejskich i ogólnokrajowych programach wsparcia i możliwościach dofinansowania zmiany ogrzewania.  Miejskie Centrum Energii  mieści się na katowickim Rynku  przy ul. Młyńskiej 2. ZOBACZ SZCZEGÓŁY http://katowice.eu/miasto/aktualnosci?ItemID=3190&ListID=d5dea5d0-1093-414a-ab2a-4a83b293cb9e


Maciej Orłoś. Popularny prezenter, wspólnie z dr Katarzyną Michniewską, zapytali nas „DO YOU KYOTO? Czy robisz coś dobrego dla środowiska?” – tak zatytułowane było ich wystąpienie poświęcone problematyce smogu, spalania odpadów, segregacji śmieci, koncepcji zero waste oraz gospodarce w obiegu zamkniętym.
Swoją ofertę zaprezentowały również przedsiębiorstwa energetyczne działające w Katowicach. Uczestnicy mogli się dowiedzieć  co charakteryzuje paliwa dobrej jakości, a także poznać zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych.

 

Jak dbać o klimat, czyste powietrze opowiadali też katowiccy strażnicy miejscy i kominiarze. Mogliśmy dowiedzieć się:  jakimi uprawnieniami dysponują strażnicy oraz w jaki sposób dbają, by mieszkańcy pamiętali o przestrzeganiu przepisów, w jaki sposób  kontrolują paleniska, co daje się wyczytać z popiołu oraz co robić, gdy ktoś nas truje paleniem śmieci.



Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych uczestników. Był fajny pokaz  umiejętności magika, który zawsze myśli o segregacji odpadów. Specjalne prezentacje przygotowały także katowickie szkoły.



W specjalnym  pokoju, w którym przekonaliśmy się ile energii, zasobów naturalnych i pieniędzy kosztują nas takie zachowania jak włączony telewizor w pustym pokoju czy mycie zębów bez zakręcania wody.



Dni Energii 2018 to także okazja do posłuchania dobrej i różnorodnej muzyki. Fanów instrumentów dętych bawiła orkiestra górnicza, Rafał Mokrzycki zagrał na fortepianie utwory Chopina, które są najbardziej popularne w Japonii, zaprezentował się też zespół  AROUND THE BLUES.


Częścią wydarzenia były wycieczki. Mogliśmy zobaczyć między innymi ścieżkę edukacyjną w Oczyszczalni Gigablok, budynek pasywny w Parku Naukowo - Technologicznym Euro - Centrum, Elektrociepłownię - Zakład Wytwarzania Katowice oraz las w Muchowcu i dostrzegalnię przeciwpożarową.

 

SKĄD BIERZE SIĘ DYM I SMRÓD?
Dym to niespalona smoła i gazy, które są w każdym węglu i drewnie. Kopcenie wynika ze zlej techniki palenia, właściwej dla wędzarni, ale nie dla pieca. Dym spala się jeśli w palenisku jest gorąco. Najlepszy efekt daje cykliczne rozpalanie od góry. Po co mi to?

  • dla pieniędzy - zużyjesz 1/3 mniej opału lub w tej samej ilości w domu będzie wyraźnie cieplej,
  • dla zdrowia - dym i smród z węgla i drewna szkodzą tak samo jak papierosy,
  • dla świętego spokoju - skończą się problemy z zapychaniem komina, pożarami sadzy, wybuchami, dokładaniem w mroźne noce
  • dla przyszłości - źle paląc dajesz argumenty do wprowadzenia coraz to nowych ograniczeń i zakazów palenia węglem i drewnem  w imię walki ze smogiem

Zobacz jak prosto jest palić bez dymu (III Dni Energii w Katowicach)

lista aktualności

2024 © Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry