do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Palił starym olejem, strażnicy miejscy ukarali go mandatem.

2018-02-09, Piątek
 

 

 Ostatecznym „orężem” do walki ze smogowymi trucicielami są kary finansowe. Ale czy 500 złotowy mandat  kogokolwiek odstraszy. Mamy nadzieję, że tak.

Strażnicy miejscy zdobyli informację o wykorzystywaniu do ogrzewania starego oleju na terenie  warsztatu w Bogucicach. Funkcjonariusze podjęli interwencję i udali się we wskazany rejon.

Po przybyciu na miejsce strażnicy zastali mężczyznę , który do ogrzewania wykorzystywał stary zużyty olej. Ponieważ jest to naruszenie artykułu 191 Ustawy o odpadach, strażnicy ukarali go mandatem karnym w wysokości 500 zł.

"Nie mogę uwierzyć. Przecież spalanie przepracowanego oleju poza wyspecjalizowanym zakładem jest po prostu barbarzyństwem" -  powiedział strażnikom mieszkaniec Katowic, który zaobserwował kontrolę.

Zużyty olej silnikowy jest odpadem niebezpiecznym i musi być utylizowany tak, jak nakazuje prawo. A więc: albo zwrócony do rafinerii celem jego rafinacji i powtórnego użycia, albo spalony w wyspecjalizowanej spalarni odpadów niebezpiecznych.

Zużyty olej silnikowy zawiera metale ciężkie, m.in. kadm, ołów, arsen, bar i chrom. Metale te ścierają się z ruchomych części silnika i dostają do oleju. Inne metale ciężkie wchodzą w skład oleju i mają na celu polepszenie jego parametrów (np. bar).

Zużyty olej może również zawierać związki chloru i bromu. Ich obecność sprawia, że w procesie spalania takiego oleju powstają bardzo szkodliwe dla zdrowia ludzkiego związki chloroorganiczne i bromoorganiczne, w tym związki z grupy dioksyn. Może również wydzielać się żrący i szkodliwy gaz - chlorowodór. Spalanie przepracowanego oleju silnikowego oznacza także wysoką emisję wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz pyłu zawieszonego.

PRZYPOMINAMY: Zgodnie z art. 191. Ustawy o odpadach Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.

lista aktualności
Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla