Straż Miejska w Katowicach- strona główna
  • język migowy
  • english version
Strona główna / Aktualności

Aktualności

"Nie truj, segreguj- myśl ekologicznie”

2023-01-16, Poniedziałek
 

"Nie truj, segreguj- myśl ekologicznie” Pod takim hasłem odbyła się ekologiczna akcja edukacyjna katowickiej Straży Miejskiej  z dziećmi z przedszkola nr 41.  Jej celem było uświadomienie zagrożeń, jakie wynikają ze złego gospodarowania odpadami, nie segregowania ich czy spalania w piecach domowych. 

To już kolejne zajęcia ekologiczne pn. "Nie truj, segreguj- myśl ekologicznie", które przeprowadziły nasze strażniczki tym razem w Miejskim Przedszkolu nr 41. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Zdobyły mnóstwo cennych informacji jak dbać o naturalne środowisk i same wykazały się sporą wiedzą na ten temat. Podczas spotkania wszystkie śmieci zostały trafnie posegregowane przez dzieci do odpowiednich koszy. Na pożegnanie przedszkolaki otrzymały ekologiczne ołówki z wizerunkiem Rysia oraz kolorowanki o tematyce ekologicznej.

 Dzieci poprzez zabawy i konkursy dowiedzieli się co należy zrobić, aby śmieci było jak najmniej, jak należy je segregować oraz dlaczego nie wolno ich spalić w piecu. Podczas spotkania zaprezentowane zostały również proekologiczne działania katowickiej Straży Miejskiej.  Ponadto uczniowie dowiedzieli się co to jest i jak powstaje smog, jaki wpływ na organizm człowieka wywiera zanieczyszczone powietrze oraz co robić, gdy przekroczone są dopuszczalne normy.

Zapobiegać...

Straż Miejska w Katowicach już od wielu lat prowadzi szeroką działalność profilaktyczną. Funkcjonariusze codziennie odwiedzają szkoły i przedszkola ucząc dzieci i młodzież bezpiecznych zachowań na drodze czy w kontakcie z osobami obcymi, a także zagadnień dotyczących odpowiedzialności prawnej nieletnich. Tym razem strażnicy opowiedzieli w przystępny dla dzieci sposób o zjawisku niskiej emisji i segregowaniu śmieci. Wszystko po to, by już najmłodsi wiedzieli jak gospodarować odpadami i by mogli podzielić się tą wiedzą ze swoimi rodzicami czy dziadkami.

...kształtować nawyki...

 Z pomocą kolorowej prezentacji i ciekawych zabaw dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby śmieci było jak najmniej, jak należy je segregować oraz dlaczego nie wolno ich spalić w piecu. Większoś nie miałą problemu z rozróżnieniem surowców, większość nie wiedziała, że folia to plastik, a pojemnik na odpady biodegradowalne nie jest miejscem na resztki z obiadu. Po zajęciach nie było już żadnych wątpliwości, dzieci doskonale wiedziały jak segregować śmieci. Większość z nich świetnie poradziła sobie z zadaniem dotyczącym wskazania, czego nie można palić w piecach domowych. Dla przedszkolaków niemal oczywiste było, że nie wolno spalać mebli, ubrań czy plastikowych butelek. Dowiedzieli się również, jak bardzo szkodliwe są takie działania oraz kogo należy wezwać, gdy sąsiad truje siebie i innych spalając odpady w domowym piecu.

 

lista aktualności

2023 © Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

do góry