do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Nie truj, segreguj myśl ekologicznie

2019-04-19, Piątek
 

"Nie truj, segreguj- myśl ekologicznie” Pod takim hasłem odbyła się ekologiczna akcja edukacyjna katowickiej Straży Miejskiej  z uczniami z Zespołu Szkół nr 6 im . Krystyny Bochenek.  Jej celem było uświadomienie zagrożeń, jakie wynikają ze złego gospodarowania odpadami, nie segregowania ich czy spalania w piecach domowych. 

 

Uczniowie poprzez zabawy i konkursy dowiedzieli się co należy zrobić, aby śmieci było jak najmniej, jak należy je segregować oraz dlaczego nie wolno ich spalić w piecu. Podczas spotkania zaprezentowane zostały również proekologiczne działania katowickiej Straży Miejskiej.  Ponadto uczniowie dowiedzieli się co to jest i jak powstaje smog, jaki wpływ na organizm człowieka wywiera zanieczyszczone powietrze oraz co robić, gdy przekroczone są dopuszczalne normy.

 

Zapobiegać...

Straż Miejska w Katowicach już od wielu lat prowadzi szeroką działalność profilaktyczną. Funkcjonariusze codziennie odwiedzają szkoły i przedszkola ucząc dzieci i młodzież bezpiecznych zachowań na drodze czy w kontakcie z osobami obcymi, a także zagadnień dotyczących odpowiedzialności prawnej nieletnich. Tym razem strażnicy opowiedzieli w przystępny dla dzieci sposób o zjawisku niskiej emisji i segregowaniu śmieci. Wszystko po to, by już najmłodsi wiedzieli jak gospodarować odpadami i by mogli podzielić się tą wiedzą ze swoimi rodzicami czy dziadkami.

 

...kształtować nawyki...

 Z pomocą kolorowej prezentacji i ciekawych zabaw dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby śmieci było jak najmniej, jak należy je segregować oraz dlaczego nie wolno ich spalić w piecu. Większoś nie miałą problemu z rozróżnieniem surowców, większość nie wiedziała, że folia to plastik, a pojemnik na odpady biodegradowalne nie jest miejscem na resztki z obiadu. Po zajęciach nie było już żadnych wątpliwości, dzieci doskonale wiedziały jak segregować śmieci. Większość z nich świetnie poradziła sobie z zadaniem dotyczącym wskazania, czego nie można palić w piecach domowych. Dla przedszkolaków niemal oczywiste było, że nie wolno spalać mebli, ubrań czy plastikowych butelek. Dowiedzieli się również, jak bardzo szkodliwe są takie działania oraz kogo należy wezwać, gdy sąsiad truje siebie i innych spalając odpady w domowym piecu.

 

A dzięki obecności maskotki katowickiej straży miejskiej Rysia  zadanianie były trudne. Dzieci przytulały się do Rysia, pozowały z nim do zdjęć i przybijały mu „piątki”. 

 

 

lista aktualności

2019 Straż Miejska Katowice

Projektowanie stron: IntraCOM.pl

Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla