do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Na ulicach Katowic dostrzec możemy strażników miejskich na rowerach i motorowerach

2018-05-29, Wtorek
 

Strażnicy na dwukołowcach robią to co zwykle- patrolują miasto i prowadzą kontrole. Mogą też łatwo dojechać w miejsca niedostępne dla samochodów, jednocześnie nie zanieczyszczając środowiska. Zdarza się nawet, że patrole rowerowe docierają na miejsce zdarzenia szybciej niż zmotoryzowane, bo w łatwy sposób omijają korki. Rowery i motorowery to dobra alternatywa.

 

Jednoślady mają tę przewagę nad radiowozem, że w trakcie interwencji można nim wjechać wszędzie. Ponadto znacznie szybciej, zwłaszcza w centrum miasta, można nim dotrzeć na interwencje, niż idąc pieszo czy jadąc radiowozem.

 

Zadania strażników na rowerach i motorowerach nie będą się specjalnie różnić od innych interwencji. - Jeżeli dyżurny dostaje zgłoszenie od mieszkańca i wie, że ma do dyspozycji patrol rowerowy, to wyśle go, jeśli ten będzie w stanie szybciej dotrzeć na miejsce interwencji. Ideą tych patroli ma być szybsze dotarcie strażników w wybrane rejony miasta

 

Ponieważ po Katowicach jeździ coraz więcej rowerzystów, strażnicy na rowerach będą także patrolować główne ciągi rowerowe i zwracać uwagę na kulturę jazdy.

 

Patrole na jednośladach dojadą wszędzie tam, gdzie nie dotrze patrol zmotoryzowany. Patrole są szybsze i często skuteczniejsze niż piesze. Nie ulega wątpliwości, że te „ekologiczne” jednośladowe załogi  mają przewagę nad patrolami pieszymi oraz samochodowymi. Patrole pojawiają się kilkakrotnie w ciągu dnia w określonych miejscach. Są to głównie tereny zielone, tereny gromadzenia się dzieci i młodzieży, wszędzie tam, gdzie jest wąsko, gdzie trudno dojechać radiowozem, gdzie jest dalej i trzeba wysłać inny rodzaj patrolu niż pieszy.

 

Rowery są cichym środkiem transportu, który zapewnia skrytość podczas patrolu, a tym samym możliwość łatwej obserwacji danego terenu. 

 

Jednoślady wyposażone są we wszystkie rzeczy niezbędne do podejmowania interwencji”, od środków łączności po środki bezpośredniego przymusu. Do roweru i motoroweru strażnicy będą mogli też zamontować zestaw do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i podstawowy sprzęt do ratownictwa wodnego.

 

Patrole  będą na pewno skuteczne w walce z naruszeniami przepisów prawa najbardziej dokuczliwymi dla mieszkańców, a więc spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, nie zachowanie należytych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt, zaśmiecanie oraz zakłócanie ładu i porządku publicznego.   Bardzo ważne jest zapewne oddziaływanie prewencyjne i podejmowane działania profilaktyczne szczególnie wobec np. innych rowerzystów

 

 

 

lista aktualności
Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla