do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Na straży czystego powietrza

2018-04-06, Piątek

„Na straży czystego powietrza” – to tytuł pięcioodcinkowego miniserialu o katowickich strażnikach miejskich walczących z niską emisja. Od dzisiaj dostępny jest na kanale Youtube Urzędu Miasta Katowice.

 

Pięcioodcinkowy serial został zrealizowany na wzór takich produkcji jak „Uwaga! Pirat” czy „STOP drogówka”. Jego bohaterami są trzej strażnicy miejscy: Marek Żemła, Michał Osowski i Damian Nawara. Serial pokazuje ich pracę od podszewki, bez retuszu i bez kompromisów. Przedstawione w nim sytuacje nie były wcześniej planowane. Z uwagi na ochronę danych osobowych, twarze osób, których piece i opał są kontrolowane, zostały zamazane.

 

Oczywiście zależało nam, aby w nowy sposób zwrócić uwagę na problem niskiej emisji. Oprócz tego internauci mogą zobaczyć, jak wygląda praca strażników miejskich – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W założeniu materiał miał być lekki w odbiorze, ale także pouczający. Mamy nadzieję, że tak zostanie oceniony przez internautów. Wzorem największych platform streamingowych udostępniliśmy wszystkie odcinki jednocześnie – dodaje.

 

Strażnicy miejscy nie tylko wystawiają mandaty i pouczenia, ale też informują mieszkańców o możliwości pozyskania miejskiego dofinansowania na wymianę systemów grzewczych na proekologiczne lub przekonują do zakupu lepszego opału. Co czeka na nas w odcinkach serialu „Na straży czystego powietrza”?

 

Odcinek 1.

Strażnicy miejscy Marek Żemła i Michał Osowski otrzymują zgłoszenie o silnym zadymieniu, którego przyczyną jest najprawdopodobniej palenie śmieciami. Na miejscu właściciel nieruchomości początkowo nie chce wpuścić strażników – czyżby przeczuwał jak zakończy się dla niego ta interwencja?

 

Odcinek 2.

Z jednego z katowickich kominów wydobywa się podejrzany dym. Do akcji wkraczają strażnicy Marek Żemła i Damian Nawara. Na miejscu okazuje się, że przyczyną zadymienia może być palenie niedosuszonym drewnem. By ustalić, czy normy wilgotności nie zostały przekroczone, niezbędny jest specjalistyczny sprzęt!

 

Odcinek 3. 

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jednak zamiast rozdawać prezenty, funkcjonariusze udzielają informacji na temat ekologicznego ogrzewania, a zamiast rózg rozdają mandaty. W odróżnieniu od Świętego Mikołaja paleniska są też dla nich obiektem badań, a nie drzwiami wejściowymi.

 

Odcinek 4.

Różne są tłumaczenia, z którymi spotykają się strażnicy miejscy. Niektórzy przekonują, że plastiki wpadły do pieca przez przypadek, jeszcze inni… zresztą sami zobaczcie.

 

Odcinek 5.

Stojąc na straży czystego powietrza, nie można być wyrozumiałym. Czasami jednak trzeba zrobić wyjątek, na przykład, kiedy przychodzi się z kontrolą do osób starszych. Strażnicy miejscy dobrze rozumieją ich obawy przed wpuszczaniem do domu obcych osób, dlatego traktują takie przypadki z największą delikatnością.

 

WSZYSTKIE ODCINKI NA ZNAJDZIECIE PAŃSTWU TUTAJ

 

lista aktualności
Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla