do góry
Strona główna / Aktualności

Aktualności

jMcp6hC93xcG3EmfRMniyXrBj8Z5VdaIS61W97yYHQI

O4_gfeHv4Nt87vEl3g_jL6YKDSP17i7qNgABNYkYy3k

TQkW0eWBJykt-cIe57F0zWSV1R6GGrnluJK8rf_t5U4

mTHyEQOOoETM3gtgn8gWjSqK3FTzCtatK6DlvceZSZY

N9Sl316vPXKTvyyDJRTYl-KZNbRrnfebLybW_NLhaUo

We4qYeIVWaYbJ5Ez1Z7Nr7_WeLnP8Dy0GPyiP6OKmXs

Aktualności

Miejsce wraka jest na złomie

2018-01-12, Piątek
 

W 2017 roku 51  wraków usunięto z katowickich ulic, dzięki działaniom strażników miejskich. W ostatnim czasie podejmowali oni czynności wobec pojazdów parkujących na ulicy Kołodzieja i Ordona. Wraki bowiem nie tylko szpecą miasto, ale też  blokują miejsca parkingowe.

Lekkość z jaką właściciele porzucają niepotrzebne auta może ich słono kosztować. W Katowicach  obowiązujące stawki  to: 143,37 jest to koszt holowania i 22 złote za każdą dobę postoju na parkingu ( auto do 3,5 tony). Ponadto, gdy auto jest brudne i otwarte, pobierana jest opłata 75 złotych za usunięcie z niego śmieci. Gdy auto jest zamknięte dochodzi jeszcze koszt awaryjnego komisyjnego otwarcia w kwocie 50 złotych.

Są już nawet tacy ustaleni właściciele, którzy na dzień dzisiejszy muszą zapłacić ponad 16 tysięcy złotych kosztów związanych z holowaniem i parkowaniem swoich ciągle nieodbieranych samochodów.

PRZYPOMINAMY. W myśl zapisów art. 50a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym  pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza. Pojazd usunięty w trybie określonym wyżej, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

 

Pojazdy, wobec których podejmujemy czynności, blokują miejsca parkingowe, niektóre samochody stoją na nich miesiącami. Dodatkowo stanowią zagrożenie dla osób postronnych i środowiska.

 

W ostatnim czasie strażnicy podejmowali  czynności wobec pojazdów parkujących na ulicy Kołodzieja i Ordona. Oba wraki trafiły kilka dni temu na parking strzeżony. Przed zabraniem pojazdu, funkcjonariusze  dokładają wszelkiej staranności , aby skutecznie powiadomić właściciela lub posiadacza o koniecznym usunięciu pojazdu.

 

Działania dotyczące usuwania wraków będą systematycznie kontynuowane. Co ważne, w sprawę aktywnie angażują się sami katowiczanie, którzy niejednokrotnie informują strażników miejskich o lokalizacjach porzuconych pojazdów.

 

Miejsce wraków  jest na złomie. W  2017 strażnicy miejscy prowadzili 114 spraw związanych z wrakami. W 51 przypadkach samochody zostały odholowane i trafiły na strzeżony parking, w 63 usunęli je sami właściciele po czynnościach zainicjowanych przez municypalnych.

 

lista aktualności
Podczas kontroli pieca w domu przy ulicy Uniczowskiej doszło do groźnej sytuacji – będący na wyposażeniu strażników detektor gazów zasygnalizował pięciokrotne przekroczenie tlenku węgla